A nemzetközi pénzügyi piacok felfordulását követően 2012-ben megnyugodott a közép-kelet-európai bankpiac is, de a válság utáni gazdasági helyzethez való alkalmazkodás folyamata még egyik országban sem zárult le – szögezi le a KPMG „Banking Executive Survey” című felmérésének összefoglalója.
Új technológiákra ismét költenek egyes bankok
„Arról van szó, hogy az új webes és mobilos technológiák megváltoztatják a bankok és az ügyfelek kapcsolatát, az ügyfelek hozzáférésének lehetséges formáit a banki termékekhez és mindennek következtében az ügyfelek elvárásait is. Ezekbe a technológiákba, a kommunikáció javításába vagy az ügyfél-elégedettség mérésébe több régiós bank ismét hajlandó invesztálni – mondta Simonyi Tamás. Tipikusan ilyen új technológia a kis összegű érintés mentes fizetés, amiben például a magyarok jelentősen le vannak maradva régiós versenytársaikhoz képest.
Az idén sem lesz nyereségnövekedés
A piac stabilizálódása komoly eredmény, de a banki vezetők korántsem festettek pozitív képet a szektor várható bevételéről. A régió bankvezetőinek mindössze 27 százaléka vár a tavalyinál nagyobb nyereséget 2013-ban, és 48 százalékuk a bevétel kisebb-nagyobb visszaesésére számít. „Mindez jól mutatja, hogy milyen nehézségekkel néz szembe a válság után is a pénzügyi közvetítő rendszer” – állapította meg a KPMG igazgatója.
A válságkezelés és a válság után várható gazdasági helyzet megítélésében az egyes országok bankvezetőinek véleménye komoly eltéréseket mutat – állapította meg Simonyi Tamás. A tavalyi évről a cseh és a szlovák bankok vezetői festették a legjobb képet, a magyarországi és romániai bankok vezetői viszont alighanem legszívesebben elfelejtenék 2012-t, hiszen 83, illetve 79 százalékuk rosszabbnak írja le a tavalyi, mint a megelőző évet.
Mi jöhet a 2012-es katasztrofális év után
Az általában kevéssé optimista bankvezetők közül egyedül a román menedzserek lógnak ki, 55 százalékuk várja a bevételek növekedését 2013-ban. Jellemző, hogy a második legoptimistábbnak bizonyuló magyaroknak is csak 33 százaléka várta a bevételek növekedését, holott idehaza a szektor jelentős részét tavaly megtépázta az előtörlesztés miatti veszteség, ami idén már nem ismétlődik meg. „Ha figyelembe vesszük, hogy az előtörlesztés öt-hat bankot érintett igazán, és feltehetőleg ők azok, akik javulást várnak, az derül ki, hogy a magyar bankvezetők átlagosnál optimistább hangulata a katasztrofális 2012-es évnek köszönhető” – mondja Simonyi Tamás.