Optimista, egy százalékos idei növekedést prognosztizálnak az OTP Bank elemzői, hozzátéve, hogy ez zömében egyszeri tényezők következménye. Bár az ország egyensúlyi helyzete kedvező, a hazai növekedéssel továbbra is komoly gondok vannak, mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a hitelintézet vállalati konferenciáján.
Mérsékelten javulhatnak a hazai mutatók
A makrogazdasági helyzetre utalva a szakember kiemelte: az idei hiány három százalék körül alakulhat, nőhet az ország export és import árbevétele és az infláció is csökkenő pályára állhat. Az euró árfolyamára nézve a szakember 300 forint alatti szintet prognosztizált.
A valamelyest javuló hazai mutatók azonban régiós átlagban továbbra is alacsonyak: a növekedési ütem jelentősen elmarad a kelet-közép európai átlagtól. Az ország tőkevonzó-képessége is radikálisan visszaesett az elmúlt években: a régióban mindössze a 10. helyen állunk a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara tanulmánya szerint. Utóbbi vizsgálat szerint a befektetők elégedetlensége a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát illetően is csökkent. A hazai beruházási ráta tavaly 17 százalék alatt állt, 5 százalékkal alacsonyabban, mint a régió átlaga.
Segíthet az MNB programja
"A 17 százalékos szint legfeljebb az amortizációt fedezi, új beruházást nem jelent" – emelte ki Wolf László. Probléma az is, hogy miközben a nettó vállalati hitelállomány folyamatosan csökken (jelenleg 7-8 százalék körüli), a betétállomány nő, vagyis a vállalkozások a saját tőkéjüket sem használják fel beruházásra, vagy a hitelek mellé saját erőként.
Az MNB Növekedési Hitelprogramja elvileg segítheti a kkv szektor forráshoz jutását, de önmagában „kis lépés, a probléma megoldására nem elegendő” a vezérigazgató-helyettes szerint.
Tárgyalnak a kamatmarzs emelésésről
Wolf László újságírói kérdésre megerősítette, hogy a bankok valóban tárgyalnak a jegybankkal az eredetileg bejelentett két százalékos kamatmarzs megemeléséről. Döntés május első heteiben várható az ügyben, mindenesetre a refinanszírozott forrást alacsony kamaton fogják kihelyezni.
Mint ismeretes a jegybank kétszer 250 milliárd forintot 0 százalék kamattal refinanszíroz a kereskedelmi bankok számára. A hitelintézetek a forrásból a mikro, kis és középvállalatok devizahiteleinek forintra váltását fedezhetik, illetve – elvileg két százalékos kamattal – új forgóeszközhiteleket és beruházási hiteleket nyújthatnak. Az eredeti elképzelések szerint a program június elején indul és augusztus 31-én ér véget, vagyis nagyon kevés idejük lesz a vállalkozásoknak a hiteligénylésre.
Érdemes már most megkezdeni az előkészítést
Wolf László azt tanácsolta: aki beruházásban gondolkodik, érdemes már most előkészítenie a projektet és a beruházási hitelt, amennyiben azt az MNB Növekedési Hitelprogramjából szeretné fedezni. A szakember arra számít, hogy a gyenge piac ellenére óriási kereslet lesz az olcsó forrásra.