Átlátható árampiac

Belül tágasabb - az áramtőzsdén látja a helyét szinte minden olyan vállalkozás, amely gyártja, eladja, veszi az energiát. A nyáron indult koncentrált piaci intézmény az átláthatóságot, a tisztességes árakat egyaránt garantálja.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nincsenek titkos jövedelmek, rejtett áremelések, ám van átlátható kereskedés és árképzés - tömöríthető néhány szavas állítássá mindaz, ami elvárható és ami teljesül is annak következtében, hogy - viszonylag hosszú előkészületek után - a nyár közepén megkezdte működését a magyar áramtőzsde. A börzét létrehozó, működtető vállalkozás, az MVM Csoporthoz tartozó Mavir-leányvállalat, a HUPX Zrt. egy törvénynek köszönheti létét - a rendszerirányító céget kötelezték a börze megszervezésére -, de szakmai, üzleti érdek, az európai piacintegráció is motiválta a 2003 óta létező szabadpiac továbbfejlesztését, az áramkereskedelem börzéjének működtetését - fejtette ki a Piac & Profitnak Medveczki Zoltán, a HUPX Zrt. vezérigazgatója. Miután a vállalkozáshoz tapasztalt és erős partnertársaságot kerestek - tette hozzá -, így esett a választás az EPEX Spotra. A francia tőzsdei szolgáltató négy országban - odahaza, Németországban, Ausztriában és Svájcban - már hosszabb ideje működtet úgynevezett másnapi áramtőzsdét.

A hazai értéktőzsde esetében időről időre felhánytorgatják, hogy kevés szereplője van. Az áramtőzsdénél nem kell ugyanettől tartani?

- Mivel egész Európában bevált piaci struktúra a koncentrált energiapiac, így van létjogosultsága a magyarországinak is. Tagságunk már most lefedi a hazai áramszolgáltatás, áramkereskedelem csaknem teljes egészét, s jelen vannak a régióban igen erős külföldi cégek is. Belépni készül további nyolc társaság, s így a remélt tizenöt partnernél az év végére eleve többen - legalább húszan - kereskednek a magyar börzén.

■ Mi az azonosság és mi az eltérés az áram-, illetve az értéktőzsde kereskedése között?

- Sok az analógia, maga a kereskedés technikája nem is nagyon lehet más, mint a „klasszikus" érték- és árutőzsdéknél. A lényeg is ugyanaz: szervezett keretek között egységes, fejlett számítástechnikai megoldáson alapuló kereskedési rendszeren keresztül vesznek és adnak el energiát a cégek. Az egész folyamat mögött komoly pénzügyi elszámolás valósul meg: a Budapesti Értéktőzsde jóvoltából ismert Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt., a KELER az egyik markáns szereplő az áramtőzsdei elszámolásban is.

De a kereskedés „tárgya" mégsem olyan, mint az árutőzsdén, ahol a termékkel - például a gabonával - akár fizikai valóságában is lehet találkozni.

- Az áramot nem lehet nagy volumenben tárolni, ezért a termelésnek, szállításnak, fogyasztásnak a gyakorlatban egy időben kell megtörténnie. Ezért nem is lehet annyira nyílt ez a piac, mint a részvény- vagy az árukereskedelemé. A piacunkon alapvető, hogy ha valamely szereplő megvesz egy megawattóra áramot egy adott időszakra, azt el is kell fogyasztania, vagy tovább kell adnia, azaz csak a termelésben, szolgáltatásban érdekelt cégek jöhetnek szóba.

A tőzsdét működtető vállalkozásnak és a tőzsdei vásárlás, eladás jogosultjainak üzleti érdeke a koncentrált piac léte, de e körön kívül nyer-e még más is a modern rendszeren?

- A szereplők, akik egymással kereskednek, nagyon biztonságosan tudnak venni, eladni, az elszámolási rendszer pedig gondoskodik arról, hogy pontosan megkapja a termék ellenértékét az eladó, az árut a vevő. A portéka mindig a másnapi értékesítés során bocsátódik áruba, a következő napon óráról órára alakítják ki a vásárlások és eladások során az árakat a felek. Meglehet, hogy több kisebb áramvásárló „közös keresletként" megjelenve már előnyös feltételekkel tud beszerezni az erőműtől, mely az együtt jelentkező igényeket jobban ki tudja szolgálni, mint az egyénieket. A hagyományos szabadkereskedelem körülményei között sokszor nem is lehet tudni, hogy a cégek jó vagy előnytelen áron kötnek megállapodást áramvásárlásra, kivált, ha az alkupozíció csak az egyik felet hozza helyzetbe. A tőzsde viszont láthatóvá teszi, hogy a piac szereplői az adott időpontokra milyen áron állapodnak meg az üzletkötések során. Az így kialakuló referenciapontok segítenek a transzparens kereskedelem kialakulásában és a fogyasztók tájékozódásában. Most már gondolkodhatunk a továbbfejlesztésen is, hamarosan sor kerülhet a piac-összekapcsolást jelentő projekt elindítására. Egyszerűsíteni igyekszünk az „árumozgást" a környező országokkal, például, hogy ha Ausztriából akarunk áramot venni, akkor ne legyen szükség három különálló tranzakcióra, azaz egy-egy osztrák, illetve magyar céggel kötött megállapodásra és a határkeresztező kapacitás önálló ügyintézésére. Ezt lehet egy lépésben megvalósítani a tőzsdék és rendszerirányítók együttműködésével.

Az értéktőzsdén lévő cégeknél - mert nyilvánosak, átláthatók - a pénzügyi folyamatok „tiszták". Az áramtőzsde is ezt ígéri?

- A kötött körülmények között zajló kereskedési rendszerünk éppen erről szól, de az is fontos, hogy jelentős biztosítékokat kellett letenniük a tőzsdetagoknak, melyeket az EPEX nálunk is alkalmazott technikájának köszönhetően folyamatos vizsgálunk. Az elszámolásokra pedig német módszerek alapján kerül sor. A magyar, a francia és a német szabályok együttes alkalmazásával kiszűrhetők a nem megengedett ügyletek, a folyamatos monitorozás pedig megakadályozza az árak torzítását itthon is, a nemzetközi áramkereskedelemben is.

Árcsökkenési esélyek
A napi portfólió optimalizálásában segít az áramtőzsde – jelentette ki a Piac & Profitnak a magát a kkv-k energiaszolgáltatójának tekintő JAS Zrt. vezérigazgatója. Arató Ferenc fontos cégtörténelmi adatnak véli, hogy 2003-ban hetedikként kapták meg az áramkereskedés engedélyét, de amíg közüzemi és szabadpiac létezett, addig csak nagykereskedésre volt lehetőségük, bár elláttak végfelhasználókat is. A fogyasztókkal 2008 óta lehetnek közvetlen kapcsolatban. Úgynevezett teljes ellátás alapú szerződések szerint szolgálják ki a vállalkozásokat – döntő részben kis és közepes cégeket –, s a másnapi keresletet és kínálatot főleg szakmai tapasztalataik alapján kalkulálják. A piacon egyre több lesz a szereplő, s maga a piac is mindinkább likvid lesz. Elérkezhet az idő, amikor a fogyasztók csökkenő árakkal találkozhatnak, kivált, ha a tőzsdei kereskedés havi, negyedévi és éves termékekre is kiterjedhet, s a kisebb vállalkozások is biztonságosabban kalkulálhatnak. A szabadpiacon az idén is csökkentek az áramárak, s Arató Ferenc szerint jövőre folytatódhat a tendencia, akár 5–10 százaléknyi mértékben.
A vevő kegyeiért
Nem bánták meg, hogy korábbi elképzelésüket, a prágai áramtőzsdére való belépést végül is mellőzték. Így, bár időben később, a hazai piacnak lettek a szereplői, s már az első pár hét kereskedése alapján igazolódott: megérte. Az MVM Partner Energiakereskedelmi Zrt. július közepe óta a HUPX-nál folyó kereskedésben vállal aktív szerepet, s ebben a környezetben kezeli portfóliója nagy részét. Bally Attila kereskedelmi igazgató e rövid időszakot jellemezve azt közölte a Piac & Profittal, hogy várakozásukon felül teljesített a magyar villamos energia tőzsdei forgalma: alig egy hónap után 2,5 gigawattóra napi forgalmat könyvelhet el. A piaci aktivitást egyebek között az jellemzi, hogy a kereskedők a hétvégére nem zárják a pozícióikat, pénteken csak szombatra, szombaton vasárnapra, vasárnap pedig hétfőre adnak el, vagy vásárolnak villamos energiát. De ennél is izgalmasabbak az árak. A kereskedelmi igazgató szerint kiemelkedően fontos, hogy minden órában vannak kötések és olyan jegyzésárak, amelyek alig térnek el a régiós jegyzésektől: a hazaiak – ekkor még semmilyen rendszerhasználati díj, adó nem terheli a portékát – szinte teljesen egyeznek a német, a cseh, a szlovák tőzsdéken képződő árakkal. Az OTC, azaz tőzsdén kívüli piac árait jól nyomon lehet követni a magyar áramtőzsde árai segítségével.
Amíg csak az úgynevezett másnapi órás kereskedelem folyik az áramtőzsdén, a fogyasztók kevéssé veszik észre a saját zsebükön az új lehetőség közvetlen hasznát. Bally Attila utal rá, hogy az ő cégük is éves időtartamra köt szerződést a vevőivel, s így nem érhető tetten a napi kereskedés előnye. De még az idén sor kerülhet a hosszú távú termékekkel való kereskedés elindítására, havi, negyedéves és éves áramkontraktusok kerülhetnek fel a palettára, azaz az ilyen távú tőzsdei jegyzéseket figyelve a fogyasztók már tudják minősíteni mind a tendenciákat, mind a beszerzéseiket, amelyeket optimalizálhatnak is. Így előnyösebb árakon tudnak villamos energiához jutni. A tőzsde indulása előtti időkben is öldöklő verseny folyt a vevők kegyeiért, a fogyasztók eleve több kereskedő cégtől kértek, kérnek ajánlatot. Az MVM Partner szakembere szerint a villamos energiát vásárlók a tőzsde jóvoltából mind nagyobb biztonsággal lesznek képesek figyelni az ármozgásokat, s beszerzéseiket a trendeket elemezve alakíthatják.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo