Európában Londonban, Isztambulban és Zürichben kereskedhettek arannyal - 400 unciás, és minimum 99,5%-os finomságú tömbökkel -, április 20-tól pedig már Budapesten is van erre lehetősége a befektetőknek. Bár Isztambulban mind spot, mind pedig arany futures-re lehet üzletet kötni, Londonban és Zürichben csak az arany azonnali piaca létezik. Az elmúlt években Magyarországon is jelentősen megnőtt a kereslet az arany iránt, miközben a hazai piacot jól ismerő szakemberek véleménye szerint az arany, mint nyersanyag forgalma is megélénkült. A Budapesti Értéktőzsde az új aranykontraktus kialakításakor valamennyi piaci szereplő igényét figyelembe vette, megteremtve a lehetőségét egy likvid piac kialakulásának.
A BÉT-en a világon legnagyobb mennyiségben gyártott és forgalmazott tömegű aranytömb, az 1 kilós (~32,15 uncia) arany lesz majd elérhető. A nemzetközi standardoknak megfelelően az aranytömb tisztasága legalább 995 ezrelék. A tömbön az arany egyértelmű azonosítása, hitelesítése céljából feltüntetik a tisztaság és a tömeg mellett a tőzsde által elfogadott finomító gyártójelét, valamint a tömb sorszámát is.
A kereskedés az induláskor a 2006. júniusi és decemberi lejáratokra folyt, hosszabb távon pedig még a két legközelebbi páros hónap lesz majd elérhető. A teljesítés fizikai szállítással történik, amit kizárólag a tőzsde által elfogadott közraktár(ak) által kiállított tehermentes közraktárjeggyel lehet végrehajtani, s melynek lebonyolítására az adott hónap utolsó három munkanapja áll rendelkezésre.
A Budapesti Értéktőzsde a London Bullion Market Association által megjelölt finomítók aranytömbjeit fogadja el a teljesítéskor, melyet két itthoni vizsgálólaboratórium roncsolásmentes eljárással hitelesít. A kereskedés pénzneme amerikai dollár lesz, elszámoláskor az árfolyam-különbözet - a BÉT devizapiacán régóta alkalmazott gyakorlat szerint - a nap végén forintban kerül jóváírásra, illetve levonásra adott napi USD/HUF MNB fixing-árfolyamon.
A BÉT-től arról is tájékoztatást kaptunk, hogy milyek a tőzsdei aranykereskedés előnyei. Így - ismertetik - mint minden tőzsdei termék, az aranykontraktus is standardizált mennyiségében és minőségében, ezáltal széles körben elfogadott szabványosított, likvid pénzügyi termék. A Budapesti Értéktőzsde költséghatékony kereskedést és különböző kockázatkezelési lehetőséget biztosít az arany esetében is. Befektetési szolgáltatókon keresztül lehetőség nyílik a befektetők (fedezeti ügyletkötők, vagy spekulánsok) számára az anonim kereskedésre. Mint a határidős ügyleteknél általában, nem kell a teljes kötési értékkel rendelkeznie az aranyügylet kezdeményezőjének, elegendő a megfelelő margin elhelyezése, így az ebből fakadó tőkeáttétel növeli a várható hozamot és emellett a kockázatot is. A szabályozott piacként működő Budapesti Értéktőzsde a nemzetközi standardoknak megfelelően működő, elektronikus kereskedési rendszeren keresztül biztonságos, kiszámítható üzletkötést tesz lehetővé.
#page#
Bár ez a lehetőség még nem ismert széles körben, az áfa-törvény lehetőséget biztosít a befektetési célú arany áfa-mentes forgalmazásához. A befektetési célú arany forgalmazásának adózási szabályaival az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. Törvény (ÁFA tv.) XVI/C. fejezete foglalkozik. Az aranyból származó jövedelem, mint jelenleg minden a Budapesti Értéktőzsdén kereskedett termék jövedelme, árfolyamnyereség-adómentességet élvez. A Budapesti Értéktőzsde és a KELER Rt. együttesen a többi tőzsdéhez képest kisebb jutalék fejében biztosítja majd a kereskedést, illetve az elszámolást, ami további vonzerőt jelenthet a befektetőknek a BÉT-en való kereskedéshez. Mivel a BÉT-en nem lesz rögzített elszámolóár, a nap végi, lejáratkori árakat kizárólag az arany itthoni piacának keresleti-kínálati viszonya fogja meghatározni. Így a befektetőknek lehetőségük van az egyes piacok közötti aranyár-különbségek kihasználására, azaz arbitrázs-ügyletek kötésére.
Az árjegyzés a legtöbb piacon - a BÉT-hez hasonlóan dollárban történik és az árat az arany egy unciájára vetítik. Az áralakulásra legnagyobb hatást gyakorló piac a NYMEX-é (New York Mercantile Exchange), a világ az itt jegyzett árakat követi. Ebből adódóan a budapesti árak is szoros kapcsolatban lesznek majd a tengerentúli piacok áraival. Az arany sajátosságából és a nemzetközi piacok átjárhatóságából fakadóan az áralakulásra várhatóan a magyar gazdaságnak, gazdaságpolitikának, a forint árfolyamváltozásának, a politikai kurzusoknak, vagy éppen a közép-kelet-európai régió megítélésének változása sem fog hatni. Így kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy az említett tényezők ingadozásaitól függetlenítse magát a befektető, és egy stabil, értékmegőrző eszközre tegyen szert. A világ fejlett régióiban is jelentős áremelkedés volt megfigyelhető az arany piacán az elmúlt években. Öt évvel ezelőtt az aranyat unciánként 260 dolláros ár alatt is megvásárolhatták, ezt tavaly az év első félévében azonban csak 400 és 440 dollár közötti áron lehetett megtenni. 2005 szeptemberétől a nemesfém egy nagyon látványos erősödéssel érte el a ma is jellemző 600 dollár feletti szintet. Ebből egyértelműen kiolvasható, hogy az aranybefektetés jó időzítéssel nem csupán értékmegőrző, hanem értéknövelő is lehet. Az elmúlt hetekben, hónapokban az arany iránt megmutatkozó rendkívül intenzív érdeklődésből joggal következtethetünk arra, hogy a magyar határidős aranypiac likvid lesz majd, sőt akár a legnagyobb forgalmú határidős termékek közé is tartozhat a közeljövőben.