Alig van félretett pénzünk

A magyarok elsöprő többsége csak csekély megtakarítással rendelkezik, a bankban vagy otthon tartja a pénzét. Kockázatot nem szívesen vállalnak, a legnépszerűbbek a kis összegű, rövid távú, tőkevédett befektetések.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Bár a megtakarítást mindenki fontosnak tartja, megtakarítással mégis csak a válaszadók 71 százaléka rendelkezik, többségük csekélykével. Harmaduknak (32 százalék) kevesebb mint 1 millió forint megtakarítása van. Ennél kicsivel több, 1 és 2 millió forint közötti megtakarítással a válaszadók 19 százaléka rendelkezik. 2 és 5 millió forint között a válaszadók 12 százalékának, 5 és 10 millió forint között 5 százaléknak van félretett pénze. 10 millió forintnál több megtakarítással a válaszadók 3 százaléka rendelkezik – derült ki a Magánpénzügyi Akadémia felméréséből, melyet 1000 fő körében végzett.

Nem vonzó az állampapír, de a tőzsde sem nagyon

Meglehetősen magas, 10 százalék tartja otthon a megtakarítását a megkérdezettek közül. Azonban a legtöbben (38 százalék) még mindig bankban tartják a megtakarított pénzüket. Emellett népszerűek a befektetési alapok (22 százalék) és a biztosítással kombinált megtakarítási formák, melyekbe a válaszadók 23 százaléka fektetett be.  Kevésbé vonzó befektetési forma az állampapír és a kötvény. Előbbibe a megkérdezettek 7, míg utóbbiba 5 százalékuk fektetett be. A tőzsde sem túl népszerű, a válaszadók 9 százaléka választja ezt a befektetési formát. Aranyba vagy más nemesfémbe a válaszadók 5 százaléka fektet.

„Amíg egy családnak csekély megtakarítása van, addig nem fogalmazódik meg a befektetés igénye. Azt gondolják, hogy jó helyen van a pénz otthon vagy a bankban. Ahogy gyarapodik a megtakarítás, akkor kezdenek érdeklődni a különféle  megtakarítási formák iránt. Pénzügyi ismeretek és befektetési tapasztalatok híján általában valamilyen biztonságos vagy annak vélt megoldásra esik a választás” - mondta Alkér Orsolya családi- és gyerekpénzügyi tanácsadó, a Magánpénzügy Akadémia alapítója. Azonban gyakran ennek csalódás a vége. A válaszokból kitűnik, hogy nem túl sikeresek a válaszadók befektetései, a realizált hozam jócskán elmarad a várakozásoktól, az infláció mértékét is alig éri el.

Rosszabbul élünk majd, mint a szüleink?
A növekvő munkanélküliség több mint 24 millió embert érint Európa-szerte, és elsősorban a fiatalokat veszélyezteti. A 15–24 éves korosztály rendkívül pesszimista a jövőt illetően: a megkérdezettek kevesebb, mint egyharmada bízik csak abban, hogy jobban fog élni, mint a szülei.
Tátongó szakadék a várt és valós hozam között

A válaszadók 59 százaléka szeretne 10 százaléknál magasabb éves hozamot. 5–10 százalékkal 31 százalékuk lenne elégedett, míg  4 százalék ennél kevesebbel is beérné.  Ezzel szemben a valóság ennek éppen az ellenkezője: 10 százaléknál nagyobb hozamot mindössze a válaszadók 5 százaléka ért el 2013-ban. 5–10 százalékot a válaszadók 16, míg 5 százaléknál kevesebb hozamra a válaszadók 42 százalék tett szert.

A válaszadók fele (50 százalék) alacsony szintűnek értékelte a pénzügyi tudását. 40 százalék közepesnek és mindössze 9 százalék ítélte jónak a pénzügyi felkészültségét.  Ezzel összhangban áll a megkérdezettek kockázatvállalási hajlama: a  válaszadók 40 százalékának alacsony a kockázatvállalási kedve. 34 százalék számolt be közepes, míg 16 százalék magas kockázatvállalási kedvről.

A válaszadók 29 százaléka a kis összegű, 1 millió forint értékű befektetés iránt érdeklődik. Ennél kicsit többet, 1 és 3 millió forint közötti összeget a válaszadók 18 százaléka fektetne be. 3–5 millió között 6 százalékuk, 5 milliónál többet csak 4 százalék fektetne be.  A válaszadók 42 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a tőkevédett befektetés érdekli, míg a részleges tőkevédelem iránt 30 százalék érdeklődött – a magasabb hozam reményében.

A válaszadók többsége (31 százalék) rövid távra, legfeljebb egy évre befektetné be a pénzét. Legfeljebb 3 éves befektetésben a megkérdezettek 36 százaléka, míg 5 évesben 20 százalékuk gondolkodik. 5 évnél hosszabb időre 13 százalék fektetne be.

„Az emberek többségének kis összegű megtakarítása van, amivel nem szívesen kockáztatnak, mert tudják, hogy nem tudják. Tudatában vannak, hogy nincsenek birtokában a pénzügyi konstrukciók kiválasztásához megfelelő tudásnak, végül ezért választanak biztonságos befektetéseket” – mondta Alkér Orsolya.  Hozzátette: Ezt alátámasztják a saját tapasztalataik is, azonban jó hír, hogy egyre többen ismerik fel ezt a problémát, és kezdik el képezni magukat – bár még mindig nagyon kevesen.

Csak rövid távra terveznek a magyarok
Bár az egy háztartásra jutó 3,3 millió forintos nettó pénzügyi vagyonnal Közép-Kelet-Európa középmezőnyébe tartozik hazánk, a hosszabb távú befektetések terén már a szomszédainkhoz képest is érzékelhető a lemaradásunk. A tervezettség hiánya és a rövid távú szemlélet miatt nemcsak a magasabb hozamlehetőségtől, de az állami kedvezményektől is sokan esnek el.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo