Miközben az Európai Unió legnagyobb országai csak lassacskán lábalnak a gazdasági recesszióból, az Egyesült Államokban pedig monetáris szigorítással igyekeznek elejét venni az inflációs nyomásnak, addig a Távol-Kelet óriási tempóban fejlődik. Kína rohamléptű erősödése az utóbbi két év egyik kiemelt témája volt a gazdasági szakemberek körében: bár a 2003-2004-es túlfűtött növekedést sikerült némileg megfékezni, idén is legalább 8-9 százalékkal nő a kínai GDP. A világ egyik legnépesebb országa mellett azonban a másik, India is jeleskedik a gazdasági fejlődés terén. A GDP ugyan várhatóan "alig"6-7 százalékkal emelkedik 2006-ban, az IT-szektor azonban óriási ütemben bővül, ami hatalmas lehetőségeket jelent a befektetők számára. Korea és Japán gazdasági növekedése ugyan elmarad az előbbi két országétól, a nagy exportáló vállalataik teljesítménye azonban további árfolyam-emelkedést sejtet, ami jól jöhet a részvénypiaci befektetéseket eszközlő alapoknak.
A biztonságos hozam
A távol-keleti boom előnyös lehetőségeiből nem szívesen maradnak ki a pénzintézetek, és úgy tűnik, külön reklám nélkül is sikerült befektetőket találniuk a piac kiaknázásához. A kisebb-nagyobb arányban Ázsiában befektető alapok iránti érdeklődés az utóbbi hónapokban egyre élénkebb, köszönhetően a bankok vonzó ígéreteinek. A hazai ügyfelek többsége ugyanis óvakodik a magas kockázatot jelentő befektetésektől, ám kedveli a jó hozamokat, márpedig a - többek közt - Távol-Keleten is befektető garantált alapok épp ezt a két célt kombinálják.
A K&H Bank nagy sikerű garantált alapsorozata, a Fix Plusz novemberben kibocsátott 11. tagja volt az, amely szakítva a korábbi hagyományokkal fele-fele arányban európai és ázsiai részvényindexbe fektetett, s kimaradtak belőle a korábbi brit és egyesült államokbeli indexek. A sorozat sikerét jelzi, hogy immár a 13. alapnál tart, amelynek jegyzése legkésőbb április 28-án zárul. A befektetés részvénypiaci árfolyam-emelkedés esetén részvényként, árfolyamesés esetén kötvényként viselkedik, s a korábban megszokott módon az indexek átlagos emelkedésének 70 százalékát kapják a befektetők. A pénzintézet számításai szerint így a hozam három év alatt akár a 70 százalékot is elérheti, de kedvezőtlen tőzsdei folyamatok esetén sem lehet kevesebb, mint 12 százalék. (Ez éves szinten 19,21, illetve 3,82 százalékot jelent.)
#page#
A HVB Bank Triatlon 3 alapja szintén tőkegarantált, ám a végső hozamot más szisztéma szerint állapítják meg a szakemberek. Az elődökhöz hasonlóan a Triatlon 3 is három különféle csomag: egy konzervatív (kockázatkerülő), egy kiegyensúlyozott (közepes kockázatú) és egy dinamikus (kockázatvállaló) portfóliótól függ majd, ezek közül a legjobb teljesítménye lesz mérvadó a befektetők számára.
Mindhárom portfólió részvényekből, EU-ingatlanokból, árupiacokból és pénzpiaci mutatókból áll majd, csak az arányok lesznek mások: a kockázat szerint növekvő sorrendben 20-30-10-40, 30-25-20-25 és 50-10-30-10 százalékos súllyal esnek majd latba. (A részvényindexek közt egy kínai, egy koreai, egy japán és egy közép-európai, a CECEEUR található meg.) Mindez azt jelenti, hogy ha jól teljesítenek a részvénypiacok, várhatóan a harmadik portfólió eredményével gazdagodnak a befektetők, míg egy esetleges bessz esetén a részvényindexek súlya alig 20 százalék lesz a végső elszámolásnál.
Hasonló elvek alapján, ám más piacokkal és súlyokkal indult meg a Budapest Alapkezelő Aranytrió 3. elnevezésű garantált alapjainak jegyzése. A befektetők ebben az esetben szintén három kosár, egy árusúlyos, egy részvénysúlyos, illetve egy ingatlansúlyos portfólió közül részesednek a legjobb teljesítményű hozamából. A hangsúlyos index mindhárom esetben 70, a két kiegészítő 15-15 százalékkal esik latba. A zárt végű alap meglepetése, hogy arany, olaj, alumínium, réz, valamint japán, kínai, koreai, tajvani részvényindexek mellett egy japán ingatlanindexbe fektet, vagyis a befektetők részesei lehetnek a szigetország ingatlanpiacának is.
Akinek ez kevés
Természetesen nem csak a hazai garantált befektetési alapokon keresztül lehet kihasználni a távol-keleti piacok növekedését. Mostanra a legtöbb nemzetközi részvényalap is tartalmaz kisebb-nagyobb arányban távol-keleti részvényeket, részvényindexeket, s léteznek az alapok alapjai közt is olyanok, amelyek távol-keleti részvényalapokba fektetnek. Ezek kockázata természetesen jóval nagyobb, mint a garantált alapoké, de ezzel párhuzamosan a realizálható hozam is sokkal magasabb.
Az OTP Nemzetközi Részvény - UBS Alapok Alapja, amely befektetéseinek egy részét szintén távol-keleti részvényalapokba invesztálja, az utóbbi egy év során csaknem 30 százalékos emelkedést produkált, de hasonló növekedéssel büszkélkedhet a Raiffeisen és a Concorde nemzetközi részvényalapja is.
Azok számára, akik ennél is szorosabban szeretnék fogni a gyeplőt, és maguk kiválasztani, milyen alapba, netalán részvénybe fektetnek, a hazai brókercégek kínálnak megoldásokat. Ezeken a piacokon azonban a magas tranzakciós költségek miatt nem érdemes néhány tízezer forinttal beszállni.
Akár így, akár úgy, az adatok és előrejelzések szerint az ázsiai kis- és nagytigrisek lendületben vannak, és ez az év is töretlen fejlődést ígér. A növekedésben rejlő anyagi lehetőségeket pedig érdemes lehet kihasználni, akár alapos utánajárással, akár szakemberre bízva vagyonunkat.