Aggódjunk-e pénzünkért?

Az elmúlt két hétben meglehetősen elbizonytalanodtak a világ befektetői: az amerikai jelzálogpiac kisebbfajta összeomlása begyűrűzött a világ pénz-, és tőkepiacaira. Zuhantak a nyugat-európai, ázsiai és kelet-európai részvények, rég nem látott mélységbe esett a forint. Lehetséges, hogy a könnyelmű amerikaiak hitelfelvétele komoly válságba torkollik?

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ugyan augusztus 22-én már emelkedésnek indultak a világ tőzsdéi (a bécsi és a budapesti 2-3, a kínai 2,5 a vezető nyugat-európai indexek egy százalékos növekedést mutattak szerda délben), mégsem mondhatjuk, hogy megnyugtatóan alakulnak a folyamatok a világ tőzsdéin. Az elmúlt hetekben megmutatkozott pánik ugyanis lényegesen nagyobb volt, mint ahogy a kiváltó okból következett volna.

A vezető amerikai vállalatok részvényeit tömörítő Dow Jones index július közepén még 14000 pont körül állt, múlt héten viszont 1500 ponttal kevesebb, 12500 volt az index értéke. A londoni index (FTSE) 6800-ról 5900 pont alá süllyedt. A japán tőzsdeindex pedig közel 20 százalékot vesztett egy hónap alatt értékéből és a 2001. szeptember 11-i mélypont közelébe zuhant.

Bankot vagy ne bankot?

A dollár-tízmilliárdokra mérhető tőzsdei visszaesés oka az amerikai másodlagos jelzálogpiac összeomlása volt. A hitelt szívesen felvevő amerikai polgárok közül ugyanis tízezrek nem tudták törleszteni ingatlanjukra felvett második hitel részleteit, ami súlyos csapásnak bizonyult a hitelt folyósító bankokra, a jelzálogleveleket és az ingatlanalapok jegyeit vásárló pénzintézeteknek és magánszemélyeknek. Nagyot estek a bankok és más pénzügyi szolgáltatók részvényei, és ahogy ez már csak a tőzsdéken lenni szokott, a pénzügyi részvényeken keletkező veszteség ellensúlyozására a befektetők más részvényeikből is elkezdtek kiszállni. Elvégre az elmúlt három évben folyamatosan emelkedtek az árfolyamok, volt árfolyamnyereség bőven. Viszont a tömeges eladással szemben nem volt elegendő vevő, így a folyamat majd két hétig tartott, magával rántva a világ tőzsdéit, a feltörekvő gazdaságok (így Magyarország) valutáit is, hiszen a befektetők ilyenkor a nagy országok (USA, Németország) állampapírjaiba és a dollárba menekítik tőkéjüket. 

(Ma már egyébként egy kicsit fellélegezhetünk, mert ugyan nagy forgalom nincs, a forint viszont nem gyengült tovább. A bankközi forintpiacon 258-259 forinton állt szerda délben a magyar valuta az euróval szemben.)

A lassú visszaerősödés okai pedig, hogy többen felismerték, a zuhanások után sok tőzsdei részvény árfolyama már olyan alacsonyan áll, hogy érdemes vásárolni belőle. (A Lehman Brothers befektetési bank egyenesen a nagy amerikai bankok papírjainak vásárlására buzdít.) Jó, bár nem túl erős támogatást adott az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kamatcsökkentési és pénzpumpáló lépésével, és nem vártak megnyugtató mondataikkal a nagy országok pénzügyminiszterei sem - bár utóbbi politikusokra nemigen szoktak hallgatni a piacok...

A könnyelműek miatt

A válságnak még távolról sincs vége, hiszen kialakulásának oka, a könnyelmű hitelezési politika, az amerikaiak olcsó forráshoz jutása, nem ért véget. Valami ilyesmi történhet egyébként Magyarországon is, ahol szintén vezető hírek közé tartoznak a "nulla induló részletettel" elvitt autók tulajdonosainak nem-fizetése, a karácsonykor hihetetlen felfutást produkáló vásárlási kölcsönök piaca vagy forintgyengüléskor az euróban felvett lakáskölcsönök havi több ezer forintos emelkedése.

Ha a befektetésünk értékvesztése mellett a tanulságnak örülni nem is tudunk, egyet biztosan megérthettünk az elmúlt hónap eseményeiből: mind a hitelt nyújtó, mind a hitelt felvevő könnyelmű hozzáállása, a nem megfelelő kockázatfelmérés komoly negatívkövetkezményekkel járhat az egész világra nézve. Természetesen a néhány tízezer magyar autó- vagy lakáshitel felvevője nem okoz akkora kárt, mint 10 millió hitelből élő amerikai...

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo