"A legtöbb huszonéves nő 10-15 évre látja előre magát"

Sikerrel vette az első munkahely akadályait? Van már néhány év munkatapasztalata és bizakodva tekint a jövőbe? Meddig tervez képzeletbeli feladatlistáján? Leggyakrabban párkapcsolat, család, gyerekek, saját családi ház és külföldi nyaralások szerepelnek a felsorolásban. Ennél távolabbra a fiatal munkavállaló nem gyakran tekint. A legtöbb huszonéves nő maximum 10-15 évre látja előre magát és tervezi el a jövőjét. Az ezt követő évtizedek annyira ködbe vesznek, hogy - látszólag - nem érdemes foglalkozni velük.

Most még várhatóan évről évre növekszik a jövedelmük, ahogy haladnak előre karrierútjukon. Kevesen gondolnak bele, hogy a fizetésük egy ideig nő csak, utána stagnálás vagy akár csökkenő jövedelem, majd nélkülözés következhet életük alkonyán. Fiatalként tudják persze, hogy ők is lesznek 60-70 évesek, de nem képesek elképzelni, milyen lesz, ha a nyugdíjuk egyszer és mindenkorra nagyon alacsony szinten marad. Pedig érdemes idejekorán beletanulni a pénzügyi tervezésbe, már csak azért is, mert a legtöbb családban a nők kezelik a pénzt.

Majd ha euró lesz...

A mai nyugdíj rendkívül alacsony, a majdani euróra történő átváltás után pedig feltehetőleg még látványosabb lesz a különbség a legtöbb uniós tagország átlagnyugdíja és a magyar nyugdíjak között. Persze nem tudhatjuk előre, hogy a csatlakozás időpontjában milyen lesz az árfolyam, érdekes megnézni, mennyit érne ma a magyar nyugdíj euróban. A jelenlegi átlagnyugdíj körülbelül 87 785 forint, amiért ma 341 eurót kapnánk. Összehasonlításképp: a szomszédos Ausztriában átlagos öregségi nyugdíj 1138 euró, tehát több mint a magyar nyugdíj háromszorosa. A képet tovább árnyalja, hogy az osztrák idősekhez évente 14 alkalommal csönget a postás, tehát összesen évi átlag nettó 15.938 eurót kapnak!

„Riasztó belegondolni, hogy milyen alacsony nyugdíj vár ránk, hacsak nem teszünk ellene időben! Bármennyire távolinak tűnik az öregkor, semmiképpen sem tanácsos tétlenül várni, hogy az állam gondoskodjon rólunk. Újra meg kell tanulnunk az öngondoskodást és a takarékoskodást. Aki nem tesz félre dolgos évei során, az nem számíthat gondtalan öregkorra. Sajnos szembe kell nézni azzal, hogy aki csupán az állami nyugdíjra hagyatkozik, arra nagyon szegény nyugdíjas évek várhatnak. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy már fiatalkortól, akár friss munkavállalóként egyénileg, önállóan gondoskodjunk nyugdíjas éveinkről. Azt szoktuk mondani, hogy a nyugdíjcélú megtakarítás hosszú távú befektetés, itt jellemzően 30-40 éves időtávban kell gondolkodni. Ez azt jelenti, hogy például 65 éves kori nyugdíjazással számolva legkésőbb 30 évesen el kell kezdeni rendszeresen félretenni!" - figyelmeztet Ferencz Zoltán, a K&H Biztosító értékesítési vezetője.

Havi 341 euróból...

„Mindenkinek érdemes elvégezni egy egyszerű számítást a saját jövedelmi viszonyaira. Ha megnézzük, egy hónapban mennyi pénzre van szükségünk, ha minden költséget figyelembe veszünk, kiderül, hogy havonta mekkora összeggel kell pótolnunk a havi 341 euró leendő átlagnyugdíjunkat. Mivel az életkor egyre inkább kitolódik, akár 25 évre való nyugdíjkiegészítést is össze kell gyűjtenünk hátralévő aktív éveink alatt. Pedig ebbe még nem számítottuk bele azokat a kiadásokat, amelyek nem a havi költésekbe tartoznak, de amelyekre szükség van, mint például a lakásfestés, költözés. Bár nem tökéletes a számítás, képet ad arról, hogy havonta mennyit kellene félretennünk ahhoz, hogy biztonságos öregkort biztosítsunk magunknak."

Kézenfekvő megoldás lehet egy biztosítás, hogy a dolgos évek alatt összegyűjtött tartalék megfelelő biztonságot nyújtson. Többféle lehetőségből választhat, aki el akarja kerülni, hogy időskorában a gyermekei támogatására kelljen hagyatkoznia, sőt, akár ő is segítheti a családját. Az életbiztosítások között van olyan, amelyik nagyobb nyereséggel kecsegtet, de olyan is, amelyik tőke- vagy hozamvédett alapokban kamatoztatja a pénzt, tehát rendkívül biztonságos. Az életbiztosítás további előnye, hogy nem pusztán megtakarítást jelent, hanem a vagyonfelhalmozás mellett az aktív időszakra is védelmet nyújt.

Az a bizonyos NYESZ

Lehetőség van nyugdíj-előtakarékossági számla nyitására is, amely a magyar nyugdíjrendszer három eddigi formáján túl - állami-, magán- és önkéntes nyugdíjpénztár - a negyedik pillért jelenti. Ez annak javasolható, aki magyar nyugdíjrendszer pillérein túl további megtakarítással is biztosítani kívánja kellemes nyugdíjas éveit. A népszerűbb nevén NYESZ konstrukció államilag támogatott, így a megtakarítási idő alatt akár 130 000 forint személyijövedelemadó-visszatérítést lehet igényelni. Nyugdíjcélú megtakarításokba akkor is érdemes belevágni, ha csak például a jövedelme 5%-át tudja valaki félretenni. A lényeg a rendszeresség és a minél fiatalabb életkor, hiszen ezáltal is maximalizálható a futamidő és a befektetés sikere.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo