100 milliárdot kér az Agrárkamara

A mezőgazdaságban 100-120 milliárd forintnyi kár keletkezett. Az eddig megismert központi kárenyhítés forrásai elenyészőek a kárhoz képest. Ezért a Magyar Agrárkamara elnöksége rövid és középtávú intézkedéseket javasol a kormány számára, melyekkel számottevően mérsékelhetőek lennének a gazdálkodói terhek. Például 100 milliárdos kedvezményes hitelprogramot kellene elindítani, melyet az MFB finanszírozhatna - olvasható a Magyar Agrárkamara legutóbbi közleményében.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén 100-120 milliárd forint kár keletkezett a mezőgazdaságban. A kárenyhítés egyik eszköze a Kárenyhítési Alap, ebben 4-4,5 milliárd forint gyűlhet össze ebben az évben, ami a keletkezett kárhoz képest 3-3,5 százaléknyi kárenyhítésre ad lehetőséget. Ez kevés, más, még ebben az évben hatást kifejtő intézkedésről eddig nem hozott nyilvánosságra részleteket a kormányzat, a költségvetés helyzetét ismerve nem is várható számottevő - több tízmilliárdos - összeg felhasználása. A 124 milliárd forintnyi agrártámogatási előleg október közepétől történő kifizetése sokat számít, de mellette még szükség van más forrásokra is - állítja a kamara.

Többek között ezért is dolgozott ki több pontos javaslatot a Magyar Agrárkamara elnöksége legutóbbi ülésén, melyet rövid időn belül az agrárkormányzat számára is eljuttat. Ezek egyrészt azonnali teendőket igényelnek, mások középtávon hathatnak. A pontok között az egyik legfontosabb, hogy a 2011. évi költségvetésben biztosítsák, hogy a kárenyhítési alapot a kormány 20 milliárd forintra tudja feltölteni. A MA javasolja, hogy az üzleti alapú agrárbiztosítások díjának 30-40 százalékát az állam támogassa. Az idei - de 2011. március közepétől kifizetendő kárenyhítési összegeket még az ez évi őszi munkák idején fizesse ki előlegként a kormány - foglalta össze az elnökség véleményét Kun Mihály, a kamara elnöki teendőivel megbízott alelnöke.

Fontos lenne, hogy a keletkezett károk kifizetésénél ne az egész gazdaságra, hanem a ténylegesen elemi csapást elszenvedő területen bekövetkezett terméskiesés arányát vehessék figyelembe a termelők. Azoknak a termelőknek, akik földjeit azért árasztotta el a víz, mert egyes települések megmentése érdekében átvágták a gátakat, teljes kártérítésben és ne kárenyhítésben részesítse a kormány. Az elemi károk miatt nem csak a termelők, hanem az őket finanszírozó élelmiszeripari cégek és az integrátorok is nehéz helyzetbe kerültek, ezért számukra kedvezményes forgóeszköz hitelt kellene biztosítani. Ahogy a termelőknek az Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül nagyjából 100 milliárd forint forrással kedvezményes kamatozású hitelt kellene biztosítani. Szintén központi segítség lehetne, ha a kormány az állami földek után elengedné, vagy mérsékelné a bérleti díjakat.

Speciális agrárbank kellene

Azoknak a termelőknek, akiknek legalább 50 százaléknyi kára keletkezett a vállalt uniós pályázataik megvalósításának határidejét egy évvel hosszabbítsák meg. Nem utolsó sorban kormányzati intézkedésekkel kell megvédeni azokat a termelőket, akik önhibájukon kívül képtelenek teljesíteni korábban szerződésben vállalt kötelezettségüket és most perekre számíthatnak - szögezte le Kun Mihály.

Hosszabb távon valósíthatóak meg azok a javaslatok, melyek többek között a kárenyhítési rendszer átalakítását szorgalmazzák. Olyan hibákat kell kiküszöbölni, mint például azt, hogy most a 250 főnél többet foglalkoztató üzemek nem is lehetnek tagjai a kárenyhítési alapnak, így sem befizetni nem tudnak, sem annak juttatásaiból képtelenek részesedni. A Magyar Agrárkamara támogatja a kormány szándékát, mely szerint speciális agrárbankot kellene létrehozni az ágazat finanszírozására. Az uniós agrárpolitikát érinti, hogy közösségi szintű kockázati alapokat kellene létrehozni, el kell érni, hogy a tenger nélküli országok számára fuvarköltség-támogatást adjon Brüsszel. A magyar elnökség alatt uniós szintű vízgazdálkodási fejlesztési programot kellene kidolgozni.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo