100 milliárdot kér az Agrárkamara

A mezőgazdaságban 100-120 milliárd forintnyi kár keletkezett. Az eddig megismert központi kárenyhítés forrásai elenyészőek a kárhoz képest. Ezért a Magyar Agrárkamara elnöksége rövid és középtávú intézkedéseket javasol a kormány számára, melyekkel számottevően mérsékelhetőek lennének a gazdálkodói terhek. Például 100 milliárdos kedvezményes hitelprogramot kellene elindítani, melyet az MFB finanszírozhatna - olvasható a Magyar Agrárkamara legutóbbi közleményében.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idén 100-120 milliárd forint kár keletkezett a mezőgazdaságban. A kárenyhítés egyik eszköze a Kárenyhítési Alap, ebben 4-4,5 milliárd forint gyűlhet össze ebben az évben, ami a keletkezett kárhoz képest 3-3,5 százaléknyi kárenyhítésre ad lehetőséget. Ez kevés, más, még ebben az évben hatást kifejtő intézkedésről eddig nem hozott nyilvánosságra részleteket a kormányzat, a költségvetés helyzetét ismerve nem is várható számottevő - több tízmilliárdos - összeg felhasználása. A 124 milliárd forintnyi agrártámogatási előleg október közepétől történő kifizetése sokat számít, de mellette még szükség van más forrásokra is - állítja a kamara.

Többek között ezért is dolgozott ki több pontos javaslatot a Magyar Agrárkamara elnöksége legutóbbi ülésén, melyet rövid időn belül az agrárkormányzat számára is eljuttat. Ezek egyrészt azonnali teendőket igényelnek, mások középtávon hathatnak. A pontok között az egyik legfontosabb, hogy a 2011. évi költségvetésben biztosítsák, hogy a kárenyhítési alapot a kormány 20 milliárd forintra tudja feltölteni. A MA javasolja, hogy az üzleti alapú agrárbiztosítások díjának 30-40 százalékát az állam támogassa. Az idei - de 2011. március közepétől kifizetendő kárenyhítési összegeket még az ez évi őszi munkák idején fizesse ki előlegként a kormány - foglalta össze az elnökség véleményét Kun Mihály, a kamara elnöki teendőivel megbízott alelnöke.

Fontos lenne, hogy a keletkezett károk kifizetésénél ne az egész gazdaságra, hanem a ténylegesen elemi csapást elszenvedő területen bekövetkezett terméskiesés arányát vehessék figyelembe a termelők. Azoknak a termelőknek, akik földjeit azért árasztotta el a víz, mert egyes települések megmentése érdekében átvágták a gátakat, teljes kártérítésben és ne kárenyhítésben részesítse a kormány. Az elemi károk miatt nem csak a termelők, hanem az őket finanszírozó élelmiszeripari cégek és az integrátorok is nehéz helyzetbe kerültek, ezért számukra kedvezményes forgóeszköz hitelt kellene biztosítani. Ahogy a termelőknek az Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül nagyjából 100 milliárd forint forrással kedvezményes kamatozású hitelt kellene biztosítani. Szintén központi segítség lehetne, ha a kormány az állami földek után elengedné, vagy mérsékelné a bérleti díjakat.

Speciális agrárbank kellene

Azoknak a termelőknek, akiknek legalább 50 százaléknyi kára keletkezett a vállalt uniós pályázataik megvalósításának határidejét egy évvel hosszabbítsák meg. Nem utolsó sorban kormányzati intézkedésekkel kell megvédeni azokat a termelőket, akik önhibájukon kívül képtelenek teljesíteni korábban szerződésben vállalt kötelezettségüket és most perekre számíthatnak - szögezte le Kun Mihály.

Hosszabb távon valósíthatóak meg azok a javaslatok, melyek többek között a kárenyhítési rendszer átalakítását szorgalmazzák. Olyan hibákat kell kiküszöbölni, mint például azt, hogy most a 250 főnél többet foglalkoztató üzemek nem is lehetnek tagjai a kárenyhítési alapnak, így sem befizetni nem tudnak, sem annak juttatásaiból képtelenek részesedni. A Magyar Agrárkamara támogatja a kormány szándékát, mely szerint speciális agrárbankot kellene létrehozni az ágazat finanszírozására. Az uniós agrárpolitikát érinti, hogy közösségi szintű kockázati alapokat kellene létrehozni, el kell érni, hogy a tenger nélküli országok számára fuvarköltség-támogatást adjon Brüsszel. A magyar elnökség alatt uniós szintű vízgazdálkodási fejlesztési programot kellene kidolgozni.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo