A szén-dioxid-kibocsátás tükrözi Kína kiterjedt feldolgozóiparát, amely a világ áruinak nagy részét gyártja. Annak ellenére, hogy az országok az elmúlt évtizedben átálltak és befektettek a tiszta energiaforrásokba, a globális üvegházhatású gázok kibocsátása 2023-ban is új csúcsokat ért el.
A világ 15 legnagyobb szén-dioxid-kibocsátású országa felelős a globális kibocsátás közel 80 százalékáért. Kína ugyan elkötelezte magát amellett, hogy 2030 előtt elérje szén-dioxid kibocsátásának csúcspontját, de növekedési pályája kihívásokat jelent.
Ez azt is jelenti, hogy az éghajlatváltozás terén elért bármilyen előrelépés nagymértékben függ majd Kína politikai döntéseitől és a globális fogyasztói magatartásától.
Az USA és India zárja a három legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó listáját
Az USA a második legnagyobb kibocsátó, a globális szennyezés 11,3 százalékával.
Ezt a kibocsátást körülbelül 330 millió emberrel érik el, ami Kína lakosságának egynegyede, vagyis az egy főre jutó kibocsátás az USA-ban jóval magasabb.
Ezzel éles ellentétben India a harmadik helyen áll 7,8 százalékkal, kibocsátása alacsonyabb, mint az USA-é, holott az országban négyszer annyi ember él. Szennyezése azonban növekszik, ahogy gazdasága és népessége is, követve a nyugati iparosodott országok által a jólét felé tett hasonló utat.
Kisebb országok túlméretezett szén-dioxid-kibocsátással
Olyan országok, mint Szaúd-Arábia, Ausztrália és Kanada, a lista alján jelennek meg, de az egy főre jutó kibocsátásuk a világon a legmagasabbak közé tartozik.