Nyolc uniós tagállam képviselői írásban fordultak az Európai Bizottsághoz, tiltakozásul a Bizottság energetikai reformterve ellen, amely a verseny fokozása érdekében feldarabolná a térség energiaszektorának óriásvállalatait - olvasható az EUvonalon. Az Andris Piebalgs energiaügyi biztosnak címzett levél törvényességi, megvalósíthatósági, arányossági és hatékonysági szempontból is számos kétséget fogalmaz meg a brüsszeli javaslattal szemben - áll az AFP hírügynökség jelentésében.
A javaslat alapján az EU nagyobb energiaipari vállalatait termelési és elosztási egységekre bontanák, ezzel teremtve nagyobb lehetőséget új szereplők piacra lépéséhez. A terv már közzétételekor erős ellenállást váltott ki bizonyos tagállamokban, különös tekintettel Franciaországra és Németországra. Ez a két tagállam ad otthont az EDF és az E.ON energetikai mamutcégeknek. A levélben megfogalmazottak szerint Brüsszel liberalizációs (szétválasztási) terve ütközik a tagállami alkotmányokkal és a tőke szabad áramlásának uniós alapelvével is.
A miniszterek hozzátették, hogy a tervezett lépés "az európai gáz- és villamosenergia-piaci nyitás elősegítéséhez sem megfelelő és elégséges eszköz." Az alternatív javaslat szerint az energetikai társaságok egy kézben tarthatnák a termelési és az elosztási hálózatokat, de a menedzsment ezentúl elkülönülve működne. Ez az alternatíva hasonlít a Bizottság által kidolgozott másik, "felvizezett" javaslatához, amely az elosztási hálózatokat úgynevezett "független rendszerüzemeltetőkre" bízná.