Széllel szemben: elavult erőművekre teszi fel vagyonát a cseh milliárdos

A Csehország hatodik leggazdagabb emberének tartott Pavel Tykac a vagyonából egy milliárd eurót költene arra, hogy felvásároljon elöregedő szén- és gáztüzelésű erőműveket Európában, valamint az Egyesült Államokban – írja az NRGreport.

A milliárdos meggyőződése szerint a hőerőművekre néhány évtizeden belül sokkal nagyobb szükség lesz, mint most. Európában ugyanis egyre nagyobb szerepet kapnak a megújulók, azonban az elektromos hálózat megfelelő terhelése szempontjából elengedhetetlenek lesznek a folyamatos teljesítményt biztosító hőerőművek.

Kép: Pixabay

A nap ugyanis nem mindig ragyog, a szél pedig nem mindig fúj, vagy nem akkor, amikor az elektromos hálózaton terhelési csúcsok vannak.

Elengedhetetlenek lesznek a hőerőművek A cseh milliárdos tulajdonában lévő, egy 500 megawattos szénerőművet és lignitbányát működtető Seven Energy nevű vállalat ügyvezető igazgatója, Alan Svoboda egy interjúban nemrég azt mondta, hogy a tiszta energiát körülvevő médiabuborék nem tükrözi a valóságot és biztosak abban, hogy a közeljövőben a hálózat kiegyensúlyozására lesz szükség, ehhez pedig elengedhetetlenek lesznek a hőerőművek.

Tykac 2016-ban már szerette volna magát bevásárolni német lignitbányákba és a svéd Vattenfallba, azonban az üzlet meghiúsult. Az Oilprice információi szerint most német, amerikai és olasz potenciális felvásárlási célpontokat néznek, és még 2018-ban le akarják zárni az első akvizíciós kört.

Geotermikus erőművet építenek Mosonmagyaróváron
Hárommilliárd forintból építenek geotermikus erőművet Mosonmagyaróváron, amely Varga Mihály szerint a megújuló energia használatának egy olyan újabb állomása lesz, amely a további fejlesztésekhez is mintaként szolgálhat majd.
Németországban – amely még mindig a villamos energiának több mint egyharmadát szénből állítja elő – egyre nagyobb nyomás nehezedik a politikusokra azért, hogy ne költsenek többet ezeknek a környezetszennyező erőműveknek a fejlesztésére. A cseh milliárdos – mint mondta – ezeket az erőműveket örömmel venné át.

A mesterterv gyenge pontjai A cseh mestertervnek persze vannak gyenge pontjai is. Nem, vagy alig számolnak azzal a szabályozási trenddel, amely Nyugat-Európában gyakorlatilag teljesen leállítaná a fosszilis energiahordozókkal működő erőműveket. A másik kockázati tényező az energiatárolás megoldásának kérdése.

Jelenleg óriási összegeket költenek a nagy energiavállalatok arra, hogy hatékony energiatárolási megoldásokat fejlesszenek ki. Legutóbb az NRGreport itt számolt be arról, hogy az Enel Green Power Germany 20,9 millió dollár értékű, 22 megawatt teljesítményű litium-ion akkumulátorokból álló energiatárolót épít a brandenburgi Cremzow mellett. Az első 2 megawattos berendezés már áprilisban üzemkész lesz.

Az energiatárolás tehát évtizedek távlatában biztosan megoldódik, így a cseh milliárdos pár évtized múlva beérő üzleti tervét a technológia fejlődés komolyan áthúzhatja.

Véleményvezér

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo