Az Európai Unió 27 tagállamában készített, 30 ezer fő megkérdezésével összeállított jelentés szerint a téma iránti érzékenység tagországonként változik: a legtöbben, az emberek 87 százaléka a globális felmelegedés kedvezőtlen hatásainak rövid távon igencsak kitett Görögországban és Cipruson tartják "nagyon sürgetőnek" a beavatkozást. A hűvösebb éghajlatú Észtországban ugyanakkor a megkérdezetteknek csupán 35 százaléka szorgalmaz azonnali közbeavatkozásokat.
A tanulmányból kiderül, hogy az éghajlat ugyanakkor összességében nem játszik szerepet az emberek klímaváltozáshoz való hozzáállásában. Amíg például a mediterrán olaszok 50 százaléka sürget mielőbbi lépéseket, addig a svédeknél az arány 76 százalék. Magyarországon sürgős beavatkozást az emberek 66 százalék tart fontosnak.
Az újak nyugodtabbak
A jelentés a régi és az új tagállamok között némi különbséget tárt fel: míg a 15 régi tagállamban a válaszadók 60 százaléka ért egyet a nagyon sürgős lépésekkel, az új tagállamokban az arány csak 49 százalék.
A TNS által végzett felmérés kiterjedt arra is, hogy a megkérdezettek egyetértenek-e azzal, hogy az unió sürgősen akciótervet indítson a cél érdekében. Az emberek 88 százaléka várja el az EU-tól, hogy foglalkozzon a klímaváltozással. Magyarországon ennél többen, a válaszadók 92 százaléka tartja sürgetőnek a téma uniós napirenden tartását.
(Természetesen nem kizárólag a kormányok felelőssége a klímaváltozás elleni küzdelem - a klímablog)