Kisüzemi kapacitású, az energetikai és mezőgazdasági takarmánytermelést ötvöző bioenergetikai fejlesztések megvalósítására ír ki pályázatot a földművelésügyi tárca - jelentette be Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Az ily módon megvalósuló beruházásokat működtető termelői kör tetszés szerint döntheti el, hogy egy adott időszakban energiahordozót állít elő, vagy takarmányként értékesíti például a megtermelt kukoricát - mondta az államtitkár a Károly Róbert Főiskola taspusztai tangazdaságában, a kísérleti biomassza fűtőmű avatásán. A bioenergia-termelés gazdaságosságát segíti a komplex hasznosítás, ugyanis a biodízel-termelés melléktermékeként keletkező repcepogácsa, vagy a bioetanol esetében a szeszmoslék takarmányként hasznosítható.
A politikus szerint az egyre növekvő fosszilis-energia árak ellenére az ország termőterületének legfeljebb 10 százalékán, vagyis, mintegy félmillió hektáron lehet gazdaságos az energianövények termelése. Ugyanis az energiaültetvények terjedésével az élelmiszerárak is nőnek. Ebben a helyzetben évi mintegy 800 ezer tonna bioetanol termelhető Magyarországon, 2,5 millió tonnányi alapanyag felhasználásával. Ezt a mértéket 2010 körül produkálhatják a belföldi bioüzemanyag kapacitások - mondta Gőgös Zoltán.
A taspusztai 216 millió forintos beruházás keretében elkészült 1 megawatt teljesítményű biomassza fűtőmű teljes egészében ellátja hőenergiával a főiskola tangazdaságának tanulmányi épületeit, illetve a 0,2 hektárnyos fóliakertészetet. Egyelőre erdei nyesedéket, illetve venyigét használnak tüzelőanyagként. Ugyanakkor a bioerőműhöz kapcsolódóan tervezik egy 110 hektár területű fás szárú energianövény-ültetvény telepítését.