A szakértő közölte, hogy az olajárak nyomására a negyedévente változó import földgáz ár október elsején 10,7 százalékkal nőtt, január elsejére pedig 12,7 százalékos emelkedés kalkulálható. A január elsejétől aktuális lakossági gázárakról jelenleg zajlik a kormányzati egyeztetés, piaci források 8-10 százalékos emelést valószínűsítenek. (Középtávon egyes kutatók szerint csökkenhet a gáz ára.)
Ha csupán ennyivel emelkedik a lakossági gázár, akkor a keresztfinanszírozáson keresztül ez az ipari fogyasztóknak olyan mértékű emelést okoz, amely az export lassításán, az infláció felhajtásán keresztül tovább mérsékli a gazdaság növekedését - vélekedett Szilágyi Zsombor. A GKI Gazdaságkutató számítása szerint minden 10 százalékpontnyi gázár-emelés 0,5 százalékkal csökkenti a GDP-t.
Támogatva
Ma a lakossági gáz ára 30 százalékkal alacsonyabb annál, amit a költségek indokolttá tennének. Ha ez a különbség nem csökken, hanem az indokoltnál szerényebb mértékű emelés miatt még tovább nő, akkor ennek jövő júliusban az lehet a következménye, hogy a piac teljes liberalizációjával "lényeges" árdifferencia alakulhat ki az utolsó közüzemi és az első szabadpiaci ár között.
Szilágyi Zsombor megjegyezte, hogy ugrásszerű változás ugyan az árakban nem várható, de a piaci szereplők fokozatosan érvényesíteni fogják a piaci árakat.
A kereskedelmi igazgató-helyettes szerint az indokoltnál szerényebb gázár-emelés hátráltatja a lakossági energiatakarékossági projekteket is. Ha nincsen az embereknek reális képük az energia áráról, akkor kevésbé ösztönözhetőek energiahatékonysági lépésekre - magyarázta. (A gázszámla csökkentésért persze lehet még mit tenni...)
Szilágyi Zsombor szerint Magyarország számára egy pozitívuma van annak, hogy földgáz importára jelentősen emelkedik: így az ország meglévő, de nehezen kitermelhető földgáz-készlete egyre gazdaságosabban kitermelhetővé válik.