A jövő év közepéig elkészülő program költségeit az Európai Unió Interregionális Alapja finanszírozza, s a megvalósításban is számítanak a felek brüsszeli támogatásra - mondta a szabolcsi oktatási intézmény helyettes vezetője. Kiemelte: a program elkészítésében feladatot vállaló nyíregyházi, magdeburgi és valenciai oktatási, valamint kutató intézetek a tervek megvalósításában az Észak-Alföldi Régió három, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéjének vállalkozásaira, önkormányzataira számítanak.
A végrehajtás támogatására létrehozzák az Észak-Alföldi Regionális Energiai Ügynökséget, amely konkrét segítséget nyújt a beruházóknak.
Máthé Endre szerint a biomassza energiacélú hasznosítását tartalmazó terveket kiajánlják a cégeknek, önkormányzatoknak, amelyek akár társulást is létrehozhatnak a fejlesztésekre. A rektor-helyettes szerint elképzelhető, hogy a beruházások megvalósításába német és spanyol befektetők is bekapcsolódnak.
A konferencián elhangzott, hogy a németországi Szász-Anhalt és a spanyolországi Valencia tartomány a programkészítés mellett a megújuló energia-termelése tapasztalatait is átadja a magyar félnek. A német tartományban például jelenleg már 110 biogáz üzem és 32 bio-etanol gyár működik, így az együttműködő fél a legkorszerűbb technológia létesítéséhez is hasznos tanácsokkal szolgálhat.
A tanácskozás német és spanyol előadói szerint a biomassza felhasználásával a települések, sőt kisebb városok energiaigényét is fedezhetik majd a program alapján elkészülő észak-alföldi üzemek. (Mások a biomassza túlzott telepíétseinek veszélyére hívták fel a napokban a figyelmet.)