Máris vége a felmelegedésnek?

Amerikai tudósok szerint jegelni kell a globális felmelegedés elméletét, 2008 első hat hónapja ugyanis az utóbbi 5 év leghűvösebb féléve volt.

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi 30 évben megfigyelt felmelegedés lezárult - állítja Don J. Easterbrook, a Nyugat-Washingtoni Egyetem nyugalmazott geológus professzora. A számos könyvet és publikációt jegyző tudós szerint 2065 és 2100 között a Föld több pontján csökkenni fog a hőmérséklet, és a század végén a mostaninál alig egy fokkal hűvösebb lesz az időjárás.

A professzor már márciusban globális lehűlést jelzett előre, amelyet most igazolva lát a hűvös időjárásban. Szerinte 2008 második fele is hidegebb lesz, mint az utóbbi évek hasonló időszaka.

Katasztrofálisan kemény tél közeleg

Brit adatok szerint az idei első félévi középhőmérséklet 0,28 Celsius-fokkal haladta meg az 1961 és 1990 közötti évek átlagát, ami 2000 óta a leghűvösebb időszakot jelzi. Omar Baddour, a Meteorológiai Világszervezet szakértője megerősítette, hogy az év második hat hónapja a La Nina időjárási jelenség hűtő hatása miatt hűvösebb lesz, mint az elmúlt években.

Az Egyesült Államokban nagy tekintélyű Farmer's Almanac katasztrofálisan kemény telet jósol; a kiadvány 192 éves története során 80-85 százalékos pontossággal jósolta meg az időjárást.

Ugyancsak a globális felmelegedésben kételkedők közé tartozik Robert Giegengack, a Pennsylvaniai Egyetem professzora, aki elmondta, hogy az elmúlt egymilliárd évnek csak 5 százalékában volt olyan hideg a Földön, hogy a pólusokon tartós jég maradhatott fenn. A bolygó történetének nagy részében a hőmérséklet melegebb volt, mint az utóbbi 200 évben - tette hozzá.

Nem mindenki látja így

Egy brit kutatás szerint, ha nem lépünk semmit, akkor még ebben az évszázadban kétszázmillió klímamenekülttel lehet számolni, ráadásul világszerte várható lesz a GDP csökkenése.

Más felmérések szerint 2071 és 2100 között a mostaninál 25-30 százalékkal szárazabb nyárra, és legalább ennyivel csapadékosabb télre kell számítani Magyarországon. A jövőkép ezek szerint úgy alakul, hogy amíg most a nyár a legcsapadékosabb hónap, addig az évszázad végére ez lesz a legszárazabb. A téllel ugyanez a folyamat fog végrejátszódni csak fordítva.

Ennek köszönhetően az is előfordulhat, hogy 39 százalékkal nőnek a nyári napok, 91 százalékkal a hőségnapok, míg az úgynevezett forró napok esetében 250 százalékos növekedést prognosztizáltak. Ezzel párhuzamosan természetesen csökkenek a téli napok, a felmérés szerint 75 százalékkal lesz kevesebb hideg nappalunk 2071 és 2100 között.

Ezek a nagyon rossz mutatók annak is köszönhetőek, hogy szinte minden kutatás egyetértett abban, hogy a Kárpát-medence térsége a Föld az egyik legsérülékenyebb területe, itt a globális hatásoknál harminc-negyven százalékkal nagyobb melegedésre lehet számítani.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo