Lehet 100 százalék megújuló?

Egyre többen gondolják úgy, hogy magától értetődő, hogy az energiatermelés 100 százalékban megújuló energiaforrások felhasználásából származik majd a jövőben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Diane Moss, a 100 százalék megújulók politikájának intézete elnevezésű szervezet elnökeként felhívja a figyelmet arra, hogy akadnak nemzetek, amelyek immáron el is kötelezték magukat e nagyszabású feladat megoldására. Példaként említi Dániát, itt ugyanis törvénybe iktatták, hogy az energiaellátást – a fűtés/hűtést, az áramot és a közlekedés-szállítás energiaigényét – maradéktalanul a megújuló energiaforrásokból kell kielégíteni – írja az AlternatívEnergia.hu.

Akad olyan helyszíne a világnak, nevezetesen a csendes-óceáni Tokelau-sziget, ahol a nemzetgazdaság energiaellátását máris 100 százalékban a megújuló energiaforrásokból fedezik. Izland is az említésre méltó országok közé tartozik, hiszen ebben ez észak-európai államban a villamosáram-termelés 100 százalékban az új módú energiafelhasználásból származik, és az ország teljes energiaellátásában 82 százalékot tesz ki a megújuló energiaforrások felhasználása. Skócia távlati tervében 2020-ra tehető az a dátum, amikorra el akarják érni, hogy áramellátást 100 százalékban a megújuló energiaforrásokból nyerjék.

Európa tenne lépéseket az energiamegtakarítás érdekében is. Bemutatták a Fenntartható Energia Akciótervet.

A szél lehetne a helyi fejlesztés kulcsa?
A Magyarországon jelenleg működő 330 MW-nyi szélenergia-kapacitás az adóforintokon keresztül minden megtermelt kWh áram hálózatra adásával közvetlenül járul hozzá a helyi fejlődéshez, munkahelyek megtartásához.
Felső-Asztria pedig azzal büszkélkedhet, hogy egyik városában meghatározóvá vált az az energiapolitika, amely célul tűzte ki, hogy 2030-ra kizárólag megújuló forrásokat vonnak be az energiaellátásba. Németország sajátossága, hogy vannak olyan területei, ahol az energiaigényt már teljesen a megújuló energiákból tudnák fedezni. Ami pedig az Egyesült Államokat illeti, például San Francisco és San José városok deklarálták hivatalosan, hogy a eljövendő évtizedre elérik a 100 százalékban megújuló forrásokon alapuló energiatermelést. Megkülönböztetett figyelmet kell fordítani Vermont államra, amely területének minden gazdasági szektorában kilencven százalék megújulóenergia-felhasználást irányozott elő az energiatermelésben az évszázad közepére.

Az érintett cégek ez irányú tevékenységét elemezve, érdemes hangsúlyozni, hogy szép számban akadnak már olyan jelentős nagyvállalatok, ahol 100 százalékban a megújuló energiaforrásokból akarják biztosítani az energiaellátást, vagy már elérték ezt a célkitűzést. Példaadó lehet ebben a tekintetben az IKEA és Google, amelyekről tudvalevő, hogy maximálisan kihasználják ezt a sokat ígérő, jól hasznosuló lehetőséget.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo