Erről José Manuel Durao Barroso elnök tájékoztatta az európai uniós tagországok kormányait, egy bizottsági szóvivő csütörtöki brüsszeli bejelentése szerint. A szakértői küldöttség már a két hét múlva esedékes állam- és kormányfői EU-találkozó előtt beszámol vizsgálódásairól, amelyek eredményeit beépítik a csúcsértekezlet elé terjesztendő bizottsági jelentésbe.
Az orosz kormány a héten arra figyelmeztette az EU-t, hogy ismét leállíthatja gázexportját Ukrajnába, ha Kijev nem tesz eleget fizetési kötelezettségeinek, amitől Moszkvában jelenleg komolyan tartanak. Oroszország januárban, Kijev fizetési elmaradásai miatt, felfüggesztette gázexportját Ukrajnába, és ennek műszaki és politikai következményei miatt csökkent az Európába érkező orosz gáz mennyisége. Az unió több országában heteken át gázhiány volt az orosz-ukrán vita miatt. Az uniós gázellátás negyedrészben az orosz szállításoktól függ, és számos tagállamban, például Magyarországon ennél is nagyobb az arány.
Barroso a múlt héten már célzott arra, hogy az unió megvizsgálja, milyen módon segíthetne Ukrajnának a számla rendezésében, de leszögezte, arra nemigen lát lehetőséget, hogy Brüsszel fizessen Kijev helyett az uniós központi költségvetésből. Előzőleg az orosz vezetés fölvetette, hogy Oroszország és az EU együtt nyújthatna hitelt Ukrajnának. A bizottsági elnök jelezte, hogy a június 18-19-én tartandó EU-csúcstalálkozón fel kívánja vetni a kérdést, és a legmagasabb uniós fórumon próbálnak megoldást keresni a problémára.
Az EU-csúcs eredetileg azért tűzte napirendjére a kérdést, hogy még időben el tudja kerülni a múlt télen nem először történ események megismétlődését.