Nehéz nem észrevenni, hogy a olsói testület az elmúlt évtized amerikai politikájával szembeállva csupa olyan személynek és testületnek ítélte a Nobel-békedíjat, akik és amelyek szembementek a Bush-éra neokonzervatív politikájával, főleg az iraki háborúval, a globális hegemóniával és a klímaváltozás negligálásával. Így kapta meg a kitüntetést az (iraki beavatkozást nagyon kritikusan szemlélő) Kofi Annan egykori ENSZ főtitkár, Washington által sokat bírált nemzetközi Atomenergia Testület és vezetője, Mohamed el-Baradei, illetve október 12-én Al Gore és az Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) azért a munkáért, amit a klímaváltozás elleni küzdelemben és a közfigyelem felkeltésért tettek (szemben az Egyesült Államok kormányával).
1998: John Hume és David Trimble (az északír békéért)
1999: Orvosok Határok Nélkül
2000: Kim Dea Jung dél koreai elnök (a koreai békéért és az ázsiai demokráciáért)
2001: ENSZ és Kofi Annan főtitkár
2002: Jimmy Carter volt amerikai elnök (a békért folytatott étvizedes tevékenységért)
2003: Shirin Ebadi iráni ellenzéki
2004: Wangari Maathhai kenyai politikusnő
2005: Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és Mohamed el-Baradai
2006: Muhammad Junusz, a "szegények bankárja"
Elsülő fegyverek
A IPCC idén februárban és áprilisban kiadott jelentései szerint az éghajlathoz kapcsolódó természeti csapások száma általában növekedni fog és egyre nagyobb bizonyossággal állítható, hogy a víz természeti körforgása intenzívebbé válik. A következő évtizedekben sokfelé növekszik az áradások gyakorisága és nagysága. A hőmérséklet emelkedése miatt a jég- és hótakaró kiterjedése és vastagsága tovább fog csökkenni a tengereken, a hegységekben és az örök fagy területein. A változások hatására sok térségben fokozódik a mezőgazdasági terméseredmények ingadozása. Erre a változásra kívánta felhívni a figyelmet a Norvég Nobel Bizottság a díjról szóló értékelésében is, amely szerint "még jobban fel kell hívni a figyelmet azokra a fegyveres konfliktusokra, amelyeket éppen a klímaváltozás okozott. A Bizottság norvég elnöke szerint Afrikában a csapadékhiány már most is fegyveres konfliktusokat robbant ki az állattenyésztő és növénytermelő törzsek között.
Gore, a példamutató
Al Gore a Bizottság értékelése szerint az egyik olyan személy, aki a legtöbbet tette azért, hogy a klímaváltozás veszélyére felhívja a világ közvéleményének figyelmét és tevékenysége sokat segített abban, hogy konkrét lépesek születtek és születnek a klímaváltozás lassítása és az arra való felkészülés érdekében. Filmje, a Kellemetlen Igazság a Cannes-i Filmfesztiválon osztatlan sikert aratott és később két Oscar-díjat is bezsebelt. Az egykori amerikai alelnök támogatóit a globális küzdelem mellé igyekszik felsorakoztatni: az általa alapított, Szövetség az Éghajlat Védelméért (Alliance for Climate Protection) kapja a Nobel-díjért járó másfél millió dollár fele részét. Gore volt az egyik szervezője az idei Live Earth koncertsorozatnak, ami szintén a klímaváltozást és a Föld megmentését állított be legfontosabb céljának.
Al Gore megköszöni - kattintson a videóra!
Ugyan sokan szeretnék, de Al Gore egyelőre nem mutatta szándékát, hogy revánsot vegyen a 2000. évi demokrata elnökválasztási kudarcán. Pláne úgy, hogy Hillary Clinton személyében a Demokrata Párt legnépszerűbb politikusa és dollárszázmilliókkal teletömött kampánypénztára ellen nehéz is lenne fellépnie egykori főnöke, Bill Clinton felesége ellen.