Kellemetlen igazság: Nobel-díjjal kitüntetve

A 2000. évi amerikai elnökválasztás - sokak által furcsa körülményeknek tartott - kudarca után Al Gore a környezetvédelemre és a klímaváltozás elleni harcra váltott át a napi politika helyett. A norvég Nobel-Bizottság - munkája elismeréseként - pedig megosztva az Kormányközi Klímaváltozási Bizottságával neki ítélte a 2007-es Nobel-békedíjat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nehéz nem észrevenni, hogy a olsói testület az elmúlt évtized amerikai politikájával szembeállva csupa olyan személynek és testületnek ítélte a Nobel-békedíjat, akik és amelyek szembementek a Bush-éra neokonzervatív politikájával, főleg az iraki háborúval, a globális hegemóniával és a  klímaváltozás negligálásával. Így kapta meg a kitüntetést az (iraki beavatkozást nagyon kritikusan szemlélő) Kofi Annan egykori ENSZ főtitkár, Washington által sokat bírált nemzetközi Atomenergia Testület és vezetője, Mohamed el-Baradei, illetve október 12-én Al Gore és az Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) azért a munkáért, amit a klímaváltozás elleni küzdelemben és a közfigyelem felkeltésért tettek (szemben az Egyesült Államok kormányával).

Az elmúlt 10 év kitüntetettjei
1997: A taposóaknák ellen küzdő nemzetközi szervezet (ICBL) és Jody Williams

1998: John Hume és David Trimble (az északír békéért)

1999: Orvosok Határok Nélkül

2000: Kim Dea Jung dél koreai elnök (a koreai békéért és az ázsiai demokráciáért)

2001: ENSZ és Kofi Annan főtitkár

2002: Jimmy Carter volt amerikai elnök (a békért folytatott étvizedes tevékenységért)

2003: Shirin Ebadi iráni ellenzéki

2004: Wangari Maathhai kenyai politikusnő

2005: Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és Mohamed el-Baradai

2006: Muhammad Junusz, a "szegények bankárja"
A Fehér Ház hivatalos és udvarias közleményében gratulált a díjért, Bush elnök "boldog volt a fontos elismerés odaítélése miatt", ám nem változtat eddigi politikáján. A brit miniszterelnök, korábbi Nobel-díjasok teljes mellszélességgel kiálltak a Gore és az IPCC kitüntetése mellett, néhányan, mint például a Leeds-i Egyetem éghajlatkutatással foglalkozó vezetője pedig csak annak a csodálkozásának adott hangot, hogy furcsa, hogy tudósok helyett egy civil személy kapta a díjat, bár azt is hozzátette, hogy Gore a PowerPoint vetítésével több embert tudott meggyőzni, mint a szakértők tudományos munkáival. Vaclav Klaus cseh elnök, aki arról vált széles körben híressé, hogy egyáltalán nincs meggyőződve klímaváltozásról, azt írta közleményében, hogy nem érti, miért kapja egy olyan ember a díjat, akinek semmi köze a békéhez...

Elsülő fegyverek

A IPCC idén februárban és áprilisban kiadott jelentései szerint az éghajlathoz kapcsolódó természeti csapások száma általában növekedni fog és egyre nagyobb bizonyossággal állítható, hogy a víz természeti körforgása intenzívebbé válik. A következő évtizedekben sokfelé növekszik az áradások gyakorisága és nagysága. A hőmérséklet emelkedése miatt a jég- és hótakaró kiterjedése és vastagsága tovább fog csökkenni a tengereken, a hegységekben és az örök fagy területein. A változások hatására sok térségben fokozódik a mezőgazdasági terméseredmények ingadozása. Erre a változásra kívánta felhívni a figyelmet a Norvég Nobel Bizottság a díjról szóló értékelésében is, amely szerint "még jobban fel kell hívni a figyelmet azokra a fegyveres konfliktusokra, amelyeket éppen a klímaváltozás okozott. A Bizottság norvég elnöke szerint Afrikában a csapadékhiány már most is fegyveres konfliktusokat robbant ki az állattenyésztő és növénytermelő törzsek között. 

Gore, a példamutató

Al Gore a Bizottság értékelése szerint az egyik olyan személy, aki a legtöbbet tette azért, hogy a klímaváltozás veszélyére felhívja a világ közvéleményének figyelmét és tevékenysége sokat segített abban, hogy konkrét lépesek születtek és születnek a klímaváltozás lassítása és az arra való felkészülés érdekében. Filmje, a Kellemetlen Igazság a Cannes-i Filmfesztiválon osztatlan sikert aratott és később két Oscar-díjat is bezsebelt. Az egykori amerikai alelnök támogatóit a globális küzdelem mellé igyekszik felsorakoztatni: az általa alapított, Szövetség az Éghajlat Védelméért (Alliance for Climate Protection) kapja a Nobel-díjért járó másfél millió dollár fele részét. Gore volt az egyik szervezője az idei Live Earth koncertsorozatnak, ami szintén a klímaváltozást és a Föld megmentését állított be legfontosabb céljának.  

Al Gore megköszöni - kattintson a videóra!

Ugyan sokan szeretnék, de Al Gore egyelőre nem mutatta szándékát, hogy revánsot vegyen a 2000. évi demokrata elnökválasztási kudarcán. Pláne úgy, hogy Hillary Clinton személyében a Demokrata Párt legnépszerűbb politikusa és dollárszázmilliókkal teletömött kampánypénztára ellen nehéz is lenne fellépnie egykori főnöke, Bill Clinton felesége ellen.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo