Másfél millió gázkút működik a világban, ennek 35 %-ából szivárog a gáz a talajvízbe a rossz betonszigetelés miatt. Cikkünk első részét itt olvashatják.
Los Angeles-ben például a város kellős közepén(!) működik a Baldwin Hills-i gázmező, nem messze az LAX repülőtértől és Santa Monicától. A gáz- és olajárak emelkedésével ugyanis újra gazdaságossá vált itt is a kitermelés. Csakhogy a Szent András-törésvonalat fúrogatni rendkívül ostoba és veszélyes dolog. (Távol e tektonikus törésvonaltól, a film készítője, Josh Fox lencsevégre kapta egy inga segítségével, ahogy egy Arkansas-i otthonban hogyan zajlanak kis rengések gyakorlatilag egész nap.) A szeizmikus veszélyeken túl, a kaliforniai Monterey-shale éppen ott van, ahol az ország számára termesztik az élelmiszernövényeket. Ha itt megmérgezik a vízkészleteket, az tönkreteheti az élelmiszerellátást.
Eladhatatlan ingatlanok
Az amerikai gázmánia újabb nemzeti katasztrófával sújthatja az ingatlanpiacot. A film egyik érdekes pillanata az újdonsült milliomos, akitől azt kérdezik, eladja-e a nemrég befejezett texasi álomvilláját, mely alá gázkitermelés okán befúrt az egyik olajcég. "Ki fogja megvenni?" kérdezi a ház ura, Steve Lipsky akadozó nyelvvel. (Persze nála is olyan víz folyik a slagból, mely meggyújtható.) "Valószínűleg az történik majd, hogy eladom az ingatlant, s a cég meg beperel, amiért eladtam a gázkészletüket!" Az ugyanis a telek alatt lapul. Tragikomikus helyzet.
A Lipsky házaspárnak egy ideig sikerült elérnie, hogy a hatóság leállíttatta a Range Resources által végzett kitermelést, mondván, az épület könnyen felrobbanhat. A Range Resources 4 millió dollárra perelte a gazdag házaspárt rágalmazásért.
Egy tévés talkshow műsorvezetője megkérdezett egy politikust. "Kerozin, benzol, karbamid, metilbenzol. Ezek közül mennyit adhatok be a csecsemő gyermekemnek? Ön azt mondja teljességgel biztonságos?" kérdezte vicces hangsúllyal. A közönség felröhögött. Még a tótumfaktum is elnevette magát! (Pedig nagyon igyekezett, hogy komoly kifejezést erőltessen arcára.) Újfent: tragikomédia.
A Környezetvédelmi Hatóság (EPA) a wyomingi Pavillion településén a törvényileg megengedett benzol-mennyiség ötvenszeresét(!) találta a vízben. A film szomorúan végződik: az olajlobbi nyomására az EPA bejelenti, hogy a pennsylvaniai Dimockban iható a víz - holott az általuk végzett teszteredmények nem ezt mutatták. Ezzel elveszett a wyomingi és hasonló faluk reménye, hogy a gázcégeket rá lehet kényszeríteni peres úton az ivóvíz biztosítására, vízvezetékek építésére.
A texasi Lipsky-villa védelmét is ejtik a hatóságok. Az EPA középvezetői a háztulajdonosoknak privát azt mondják, hogy ne igyanak a kútból és a csapból. De a lajtos kocsit azért elviszik. Nincs több államilag fizetett ivóvíz. Mert a nyilvánosság előtt, a sajtóközleményben azt hazudták, hogy minden rendben van. Az olajlobbi dollárjai győztek a közérdek ellen.
Magyarországon három helyen folytatnak kísérleti fúrást palagáz kitermelésre.
(Folytatjuk.)