Ingatlankatasztrófát okozhat a földgázkitermelés

Nem lehet az alkoholistán segíteni, amíg be nem ismeri, hogy baj van, hangzik el a Gasland 2 című dokumentumfilmben. Ugyanez a helyzet a környezetszennyező gázkitermelő cégekkel. A filmet a kolozsvári Transilvania Filmfesztiválon láttuk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Másfél millió gázkút működik a világban, ennek 35 %-ából szivárog a gáz a talajvízbe a rossz betonszigetelés miatt. Cikkünk első részét itt olvashatják.

Los Angeles-ben például a város kellős közepén(!) működik a Baldwin Hills-i gázmező, nem messze az LAX repülőtértől és Santa Monicától. A gáz- és olajárak emelkedésével ugyanis újra gazdaságossá vált itt is a kitermelés. Csakhogy a Szent András-törésvonalat fúrogatni rendkívül ostoba és veszélyes dolog. (Távol e tektonikus törésvonaltól, a film készítője, Josh Fox lencsevégre kapta egy inga segítségével, ahogy egy Arkansas-i otthonban hogyan zajlanak kis rengések gyakorlatilag egész nap.) A szeizmikus veszélyeken túl, a kaliforniai Monterey-shale éppen ott van, ahol az ország számára termesztik az élelmiszernövényeket. Ha itt megmérgezik a vízkészleteket, az tönkreteheti az élelmiszerellátást.

Eladhatatlan ingatlanok

Az amerikai gázmánia újabb nemzeti katasztrófával sújthatja az ingatlanpiacot. A film egyik érdekes pillanata az újdonsült milliomos, akitől azt kérdezik, eladja-e a nemrég befejezett texasi álomvilláját, mely alá gázkitermelés okán befúrt az egyik olajcég. "Ki fogja megvenni?" kérdezi a ház ura, Steve Lipsky akadozó nyelvvel. (Persze nála is olyan víz folyik a slagból, mely meggyújtható.) "Valószínűleg az történik majd, hogy eladom az ingatlant, s a cég meg beperel, amiért eladtam a gázkészletüket!" Az ugyanis a telek alatt lapul. Tragikomikus helyzet.

Ki akar a szomszédban lakni?

A Lipsky házaspárnak egy ideig sikerült elérnie, hogy a hatóság leállíttatta a Range Resources által végzett kitermelést, mondván, az épület könnyen felrobbanhat. A Range Resources 4 millió dollárra perelte a gazdag házaspárt rágalmazásért.

Egy tévés talkshow műsorvezetője megkérdezett egy politikust. "Kerozin, benzol, karbamid, metilbenzol. Ezek közül mennyit adhatok be a csecsemő gyermekemnek? Ön azt mondja teljességgel biztonságos?" kérdezte vicces hangsúllyal. A közönség felröhögött. Még a tótumfaktum is elnevette magát! (Pedig nagyon igyekezett, hogy komoly kifejezést erőltessen arcára.) Újfent: tragikomédia.

A Környezetvédelmi Hatóság (EPA) a wyomingi Pavillion településén a törvényileg megengedett benzol-mennyiség ötvenszeresét(!) találta a vízben. A film szomorúan végződik: az olajlobbi nyomására az EPA bejelenti, hogy a pennsylvaniai Dimockban iható a víz - holott az általuk végzett teszteredmények nem ezt mutatták. Ezzel elveszett a wyomingi és hasonló faluk reménye, hogy a gázcégeket rá lehet kényszeríteni peres úton az ivóvíz biztosítására, vízvezetékek építésére.

A texasi Lipsky-villa védelmét is ejtik a hatóságok. Az EPA középvezetői a háztulajdonosoknak privát azt mondják, hogy ne igyanak a kútból és a csapból. De a lajtos kocsit azért elviszik. Nincs több államilag fizetett ivóvíz. Mert a nyilvánosság előtt, a sajtóközleményben azt hazudták, hogy minden rendben van. Az olajlobbi dollárjai győztek a közérdek ellen.

Magyarországon három helyen folytatnak kísérleti fúrást palagáz kitermelésre.

(Folytatjuk.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo