Londonban csökkent, 100 dollár alá került a kőolaj ára, ami New Yorkban szintén jelentősen hanyatlott szerdán késő délután. Nem végleges adatok szerint az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent októberi lejárata 79 cent csökkenéssel 99,55 dolláron fejezte be a szerdai kereskedést.
A szakértők rámutattak, hogy a kőolaj árát most több olyan tényező is befolyásolja, ami általában áremelő. Ezek közé tartozik az a szerdán közölt hivatalos adat, amely szerint a múlt héten a vártnál nagyobb mértékben csökkent az amerikai olaj- és benzintartalék, az OPEC termelésének a csökkentéséről határozott, Oroszország jelezte, hogy szorosabbra tervezi fűzni a kapcsolatát az OPEC-kel, és újabb hurrikán veszélyezteti az amerikai olaj- és gáztermelést a Mexikói-öbölben. A befektetőket most leginkább az befolyásolja, hogy globálisan csökken az olajkereslet.
Olaj helyett atom
Az atomenergia-termelés fejlesztésére kell helyezni a hangsúlyt a brit és az olasz miniszterelnök közös szerdai londoni sajtótájékoztatójának tanulságaként. Gordon Brown, aki a Downing Street-i kormányfői hivatalban fogadta Silvio Berlusconit, a tárgyalások utáni közös sajtóértekezleten azt mondta: véget kell vetni "az olaj diktatúrájának", és ebben a nukleáris energia fontos szerepet játszhat, ami mellesleg a globális felmelegedés ellen is hasznos változás lenne...
Közben az amerikai elnökválasztás egyik kulcskérdésévé váló energiapolitika kérdésében az Egyesült Államokban fontos válaszút előtt áll. Az amerikai Szenátus 100 tagja és az elnökjelöltek szeptember 12-én megbeszélést tartanak az olajkitermelés növeléséről (pontosabban az eddig korlátozott part menti fúrások engedélyezéséről), az olajcégek extra adófizetéséről, miközben 16 szenátor egy olyan trüvény benyújtását tervezi, amely 2020-ra az új autók 85 százalékának meghajtását nem olajalapú energiaforrásra írná elő. (Szaúd-Arábia eközben a napenergia hasznosításában látja a jövő áramszükséglet-fedezetét.)
Globális lassulás
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ismét lefelé módosította a világ idei és jövő évi kőolaj-felhasználásának várható növekedési ütemét a még mindig magas árak és a nagy fogyasztó országok gazdasági növekedésének lassulása miatt.
Az IEA szerint az idén csak napi 690 ezer hordóval nő a felhasználás, vagyis napi 100 ezer hordóval kevesebbel, mint amire korábban számítottak. A jövő évre vonatkozóan napi 140 ezer hordóval napi 890 ezerre csökkentette a várható fogyasztás-növekedést. Ez azt jelenti, hogy az idén 0,8 százalékkal 86,8 millió hordóra növekedhet a napi fogyasztás, jövőre 1 százalékkal 87,6 millióra. Az IEA adatai szerint augusztusban a globális kőolajellátás napi 1 millió hordóval napi 86,8 millió hordóra csökkent. Az OECD-tagországokban a korábban vártnál kevesebb, körülbelül napi 48,4 millió hordó körül alakul majd a felhasználás az idén, ez 1,6 százalékkal elmarad a tavalyitól.
Az OECD-n kívüli országokban az idén körülbelül napi 38,3 millió tonna lesz a felhasználás, több, mint amire a IEA korábban számított, elsősorban Kína és India növekvő felhasználása miatt. Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztos Brüsszelben sajtótájékoztatón ismertetett prognózisából kitűnik, hogy az euróövezetben átlagosan már csak 1,3 százalékos növekedést vár, míg az EU 27 tagországában csupán 1,4 százalékos emelkedést. (Magyarország tavalyi 1,3 százalék után idén egy százalékponttal gyorsul....) A pénzügyi biztos a pozitív jelenségek között említette az euróárfolyam csökkenését a dollárhoz képest, valamint az olajárak emelkedésének lassulását.