A 70 éves egyetemi professzor elképzelhetőnek tartja, hogy a skandináv államból Lengyelországon és Szlovákián keresztül cseppfolyósított gázt szállítsanak Magyarországra. A magyar energiafüggőség felszámolásában "nagy örömmel fogok részt venni", mondta az MTI-nek, majd megjegyezte, Norvégia közismerten gazdag szénhidrogénekben, kőolajban és földgázban, s "ez fontos lehet számunkra, esetleg onnan is lehet energiát vásárolni".
A geotermikus energia központjának számító Izlandon is akkreditált nagykövet törekedni fog rá, hogy az ilyen energia hasznosításának technikája tovább terjedjen Magyarországon, amely ebből a szempontból a legkedvezőbb adottságokkal rendelkezik Európában.
Környezetvédő norvégok
Jeszenszky szerint a magyar társadalom nem ismeri eléggé Skandináviát és azon belül Norvégiát. Elmondta, miniszteri minőségében kétszer járt az országban, akkor szeretett bele az északi országba, és tapasztalta meg személyesen is azt a sok értéket, amelyet "érdemes volna minél jobban meghonosítani nálunk".
Kiemelte a norvég nép becsületességét: "A korrupció teljesen ismeretlen ebben az országban". Ugyancsak felhívta a figyelmet arra, hogy a norvégoknak a természet kedvelése és tisztelete mellett nagyon józan környezetvédelmi szemléletük van.
A leendő nagykövet a Magyarországi Kárpát Egyesület - az első, 1873-ban alapított magyarországi turistaegyesület - elnökeként kifejtette: szeretné erősíteni a magyarországi idegenforgalmat, a norvég természetjárókat és turistákat Magyarországra csalogatni, kiemelt céljának tekinti az egyesületi kapcsolatok erősítését.
Terjeszkedjünk a norvég piacra
Arról is beszélt, hogy a magyar mezőgazdasági termékeknek is lehetne ismét piacot találni, mint magyarázta, a rendszerváltozás előtt mélyhűtött termékeket szállítottak Magyarországról Norvégiába.
Jeszenszky az augusztus végi-szeptember eleji nagyköveti értekezlet után utazik ki Oslóba.