A KvVM által létrehozott külpiaci export program keretében (KEXPORT) megvalósult körúton a résztvevő közel 30 magyar környezetvédelmi vállalat helyi döntéshozókkal, önkormányzati képviselőkkel illetve potenciális romániai partnercégekkel tárgyalt együttműködési és befektetési lehetőségekről.
A magyar innovatív technológiák romániai exportjának aktualitását támasztotta alá Korodi Attila romániai környezetvédelmi miniszter tájékoztatása is, miszerint Romániának az elkövetkező 7 évben 29 milliárd eurot kell költenie ahhoz, hogy környezetvédelmi szempontból felzárkózzon az Európai Unióhoz. Ezt az összeget főképp alapinfrastruktúrába, ivóvíz- és csatornahálózatba szükséges befektetni, illetve a megújuló energiaforrások használatának ösztönzésébe és az ipar fejlesztésébe.
Bunta Levente, Hargita Megyei Tanács elnök kifejtette, hogy a megyében csak a tavalyi évben elindított ivóvíz- és csatornahálózatra beruházások értéke eléri a 150 millió euro-t, míg a hulladékgazdálkodási projektek 30 millió euro-t tettek ki, ami egyedülálló lehetőséget jelent a bekapcsolódásra a technológiával és tapasztalattal rendelkező magyar vállalatok számára. Lokodi Edit Emőke Maros Megyei Tanács elnök tájékoztatása szerint Maros megye az ivóvíz- és csatornahálózat, illetve hulladékgazdálkodás és szennyezett talajok fertőtlenítése területén fennálló problémákra vár innovatív megoldásokat. (Sok segítséget kaphatnak a hazai kkv-k, ha külföldi piacra szeretnének lépni, a támogatások egy része ráadásul ingyenes.)
Szoros együttműködés az öko programoknál
A környezettudatosságot erősítő környezetnevelési, oktatási programokban való együttműködést célzó Magyar-magyar Zöld Program keretében is tárgyalásokra került sor szakmai szövetségekkel, civil szervezetekkel és oktatási intézmények vezetőivel. Kovács Kálmán, környezetvédelmi és vízügyi államtitkár meglátogatta a Marosvásárhelyi Sapientia Egyetemen a KvVM által létrehozott Öko-klubot, melynek működésének fejlesztési lehetőségeiről, illetve csíkszeredai megvalósításáról is egyeztetett az egyetem vezetőivel.
A delegáció találkozott a Harmatfű Ökoklub tagjaival, majd a Romániai Magyar Pedagógusszövetség képviselőivel folytatott megbeszélést további öko programokban kialakítható együttműködésekről. Mindemellett a KvVM támogatásával Hargita megyében elsőként a csíkmenasági közösségi hely szolgáltatásai bővültek öko funkcióval és vette kezdetét egy határmenti környezetvédelmi közösségi hálózat kialakítása.
A hálózat létrehozásának célja elsősorban a fiatalok környezetvédelmi nevelése, szakképzése annak érdekében, hogy a határmenti területeken olyan generáció nőjön fel, amely tisztában van a környezetvédelem jelentőségével és annak eszközeivel. Mindez egyrészt hozzájárul az életminőség folyamatos javulásához, másrészt a határon túlról Magyarországra érkező környezetszennyezés csökkentését, megelőzését is eredményezheti.
2008-ban a tervek szerint sorra jönnek létre Öko-pontok Felvidéken, Erdélyben és Délvidéken. (Ázsia Klub alakult Kexporton belül.)