„A napelemes rendszerek telepítése segíthet az ingatlantulajdonosoknak javítani az energiahatékonyságon, csökkenteni a villamos hálózattól való függést, és mérsékelni az emelkedő energiaköltségekkel kapcsolatos kockázatokat. A megújuló energiaforrások – például a tetőtéri napelemek – integrálása értékes vonzerővel bírhat a bérlők számára, akik egyre inkább fenntartható, energiahatékony épületeket keresnek” – fogalmazott Lukas Hejduk, a CMS közép- és kelet-európai ingatlanszakmai csoportjának vezetője.
Bár a tetőkön elhelyezett napelemekben rejlő lehetőségek egyértelműek, az efféle megoldások kereskedelmi ingatlanokba történő integrálása kihívásokkal jár. A telepítés magas kezdeti költségei, a bonyolult szabályozás, valamint a tetők műszaki alkalmassága ijesztő feladatokat róhat az ingatlantulajdonosok és befektetők számára.
„A napenergia-megoldások elterjedése temérdek lehetőséget teremt a kereskedelmi ingatlanok tulajdonosai számára a napenergia kihasználására, a működési költségek csökkentésére, és a környezeti fenntarthatósághoz való hozzájárulásra. A pénzügyi és szabályozási rendszerekben azonban nem könnyű eligazodni, beleértve az ösztönzők értelmezését, a finanszírozás biztosítását, és a földterület-besorolásra vonatkozó törvények betartatását. A gyakorlatban egy PV projekt fejlesztése csakugyan összetett vállalkozás” – tette hozzá Lukas Hejduk.
A kihívások ellenére a régióban erőteljesen növekszik a napenergia-termelés, amelyet a zöld átmenet felgyorsítására irányuló uniós és nemzeti irányelvek egyaránt ösztönöznek. Kelet- és Közép-Európában egyre több helyen alkalmaznak napelemes megoldásokat kereskedelmi épületekben. A régióban így nagy mértékben fokozódik a napenergia-termelés.