Az Európai Bizottságnak a biomasszával kapcsolatos cselekvési tervéről, valamint a megújulóenergia-útitervről szóló közleményére is reagált az Európai Parlament a Tabajdi Csaba által gondozott jelentésben. Az általunk is közölt összefoglaló a biogáz termelés egy igen fontos elemére nem tér ki. Arra, hogy a fosszilis energiahordozók kiváltása jórészt mezőgazdasági és egyéb hulladék kiváltásával történik. A biogáz termelés alapanyaga szinte minden lehet - tudtuk meg korábban Kovács Kornél professzortól, a Magyar Biogáz Egyesület elnöke. A gázt termelő mikrobák vígan megélnek állati hígtrágyában, rothasztott növényi anyagban, de bármilyen szerves hulladékban is.
Ez azt jelenti, hogy a fűtésre alkalmas gáz létrehozása nincsen hatással az emberiség élelmiszerellátására. Míg az energianövények - ilyen például az energiafű és -nád -, a fosszilis alapanyagú üzemanyagok alternatívájaként jelentkező bioetanol alapanyagai - például a kukorica - a mezőgazdaság primer termékeinek kárára termeszthetők. Természetesen a biogáz üzemek maguk is termeltetnek alapanyagot, de komoly kutatásokat és kísérleteket végeznek, hogy ezek arányát minimálisra csökkentsék.
Az EP jelentés kitér arra, hogy az EU-ban mintegy 4242 gazdasághoz kapcsolódó és 26 központosított biogáz-üzem működik. Hazánk igen csak el van maradva az országonkénti 158-as átlagtól. Pálhalmán, Nyírbátorban és Kaposvárott már előállítanak rothasztással gázt, míg Kecskeméten gombakomposztra, Klárafalván szarvasmarha-trágyára alapozva próbaüzemelésnél tartanak. A cél, hogy Magyarországon legalább száz üzem épüljön fel.
Az EP arra kéri a tagállamokat és a Bizottságot, hogy a biogáz-ágazat szabályozására irányuló jövőbeni javaslataik során ne csak a környezeti szempontokat vizsgálják, hanem a magas minőségű, fenntartható élelmiszergyártásra gyakorolt hatásokat is. A biogáz-termelés fent említett "élelmiszer termőterület megtartó" hatása mellett érdemes megemlíteni, hogy az üzemben létrejövő hulladék szintén szerves anyag, amely utókezelés után a földek trágyázására kiválóan alkalmas.
A sűrített biogáz pedig alkalmas autók, tömegközlekedési járművek meghajtására, és a biogázt be lehet a földgázhálózatba is tenni, megfelelő tisztítás után. A biogáz-termelés tehát ilyen értelemben egy komoly lehetőség az európai energiatermelés számára" - fogalmazott az EP-jelentés. Ennek ellenére a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium koncepciójában a biogáz egyszerűen nincs megemlítve, mint bioüzemanyag. Pedig az egy hektáron megtermett biomasszából előállított metánnal 67 600 kilométert lehet megtenni, szemben a bioetanol szolgáltatta 22 400 kilométerrel - írtuk meg korábban.