Az Európai Bizottság a múlt héten közzétette energiatechnológia fejlesztéséről szóló tervét, válaszul azokra az aggályokra, melyek szerint az EU nem lesz képes teljesíteni nagyra törő, az éghajlatváltozással kapcsolatos céljait - írja az EUvonal. Most már alig több mint 10 éve van az uniónak arra, hogy elérje a legfőbb célkitűzéseit, amelyek szerint 2020-ig a széndioxid-kibocsátás 20 százalékos csökkentését kell megvalósítani és a megújuló energiaforrások részarányát 20 százalékra kell növelni. A Bizottság véleménye szerint, ha folytatódik a jelenlegi trend, akkor teljes egészében le kell mondani a fenti célokról.
Hogy ez ne történjen meg egyaránt szükség van a tiszta energiaforrások olcsóbbá tételére, és arra, hogy az EU a gyorsan fejlődő energetikai technológiai szektor élére törjön. Európai energiakutatási együttműködést kell elindítani, mivel a közösségi energiakutatás rendszere jelenleg gyakran alulfinanszírozott, egységei szétszórtan helyezkednek el, munkájukat rosszul koordinálják. Az eredeti tervekhez képest a 2007-2013-as költségvetési időszakban kevesebb pénz jut kutatás-fejlesztésre, és a Bizottság maga is pénzhiánnyal küzd. A tervek között szerepel magánbefektetők és kockázati tőkealapok bevonása, valamint a szektornak juttatott adókedvezmények.
A jelentés megállapítja, hogy a kiutat jelentő technológiáknak számos akadállyal kell megküzdeniük. Az atomenergia (ennek szükségességét viszont a parlamentben sürgetik), a szél-, víz-, és hőerőművek továbbfejlesztését a társadalom ellenkezése, míg a nap- és szélenergia, a napelemes fűtés és klimatizálás, a geotermikus megoldások, valamint a magfúziós energia elterjedését leginkább a szakemberhiány gátolja.