Az IAEA elemzői szerint a nukleáris energiatermelés előretörése leginkább a Távol-Keleten és Dél-Ázsiában figyelhető majd meg, elsősorban az óriási fejlődési ütemet produkáló, és ezért rendkívül energiaéhes Kínában és Indiában. A jelenleg a világon épülő 31 atomerőműből 16 fejlődő országokban létesül, főként Kínában és Indiában.
Az IAEA két forgatókönyvet vázol: az egyik szerint csak a már építés, vagy fejlesztés alatt álló létesítmények kezdenek működni 2030-ig, ez esetben a nukleáris energiából nyerhető energiamennyiség csak negyedével nő a jelenlegihez képest a világon. A másik forgatókönyv viszont számos új létesítményt is valószínűsít addig, és ezzel a nukleáris energiatermelés 93 százalékkal haladná meg 2030-ra a jelenlegi szintet.
1960-ban a nukleáris energia a világ energiatermelésének kevesebb mint 1 százalékát adta. Ez a nyolcvanas évek közepére 16 százalékra nőtt és jelenleg is ezt a szintet tartja. 2030-ra az IAEA becslései szerint részaránya 13 százalékra csökken a globális energiatermelésben. (Jó alternatíva lehet az atomerőmű, amely kiválthatja részben a fosszilis energaforrásokat, bár általában alakosság nem támogatja, Magyarországon az európai átlagnál jobban szeretjük...)