Csökkenhet az áram ára!

Négy áramtermelő kapott kvóta többletet a szennyezőanyag kibocsátásához képest. Ezzel fél forinttal is csökkenhet a kilowattóránkénti ár.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) legfrissebb tanulmánya szerint a magyarországi erőművek 2005-2006-ban mintegy 32,5 milliárd forint állami támogatást kaptak a kiosztás során többletként kapott széndioxid kvóta értékesítésével. Mezősi András, "a 2005 és a 2006-os európai és magyar EU-ETS kibocsátási adatok elemzése" kutatási projekt vezetője elmondta, hogy az első kiosztási időszakban négy hazai áramtermelő kapott kvóta többletet a szennyezőanyag kibocsátásához képest. A kvóta ugyan állami tulajdon, de azt a vállalkozások kapták meg, hogy ösztönözzék a környezeti terhelés csökkentésére.

Az áramtermelők kibocsátásukhoz képest keletkezett többletüket a kereslet hatására nyilván értékesítették, és a világpiaci árakat figyelembe véve 32,5 milliárd forint bevételt értek el ezzel. A 2005-2007-es időszakra ugyanis az Európai Unió számítások alapján osztotta ki a kvótát, így a magyar nemzeti kiosztás is eszerint készült. Az első tényadatokat 2006 tavaszán kellett közölni, aminek alapján döntöttek a második, 2008-2012-es időszakra szóló kiosztásáról. Ha az áramtermelők beépítik a villamos energia árába a kapott kvótatöbbletet, akkor 0,5 forinttal csökken a kilowattóránkénti ár - mondta Mezősi András.

A kvóta többletallokációjának legnagyobb haszonélvezője 2006-ban a svájci Tractabel tulajdonában lévő Dunamenti Erőmű volt, mintegy nyolc milliárd forint extraprofittal. Ugyancsak jól járt a német RWE-EnBW többségi tulajdonában lévő Mátrai Erőmű, a kalkulációk szerint hat milliárd forint bevétellel és az amerikai AES tulajdonában lévő erőműtársaság is 4,6 milliárd forinttal. A következő, 2008-2012-re szóló időszakra kapott és várhatóan a villamosenergia iparra leosztandó széndioxi kvóta-mennyiség lényegében a villamosenergia ipar kibocsátásának megfelelő nagyságú - tette hozzá a kutató.

A REKK másik új kutatása a villamosenergia nagykereskedelmi árának 2008-ban várható alakulásával foglalkozik. Kaderják Péter a REKK igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy "vagy mesterséges áramhiány van, vagy az nem igaz, hogy magasak a regionális áramárak". Magyarországon van elegendő termelő kapacitás, kérdés, hogy ezek mikor és milyen áron hajlandók termelni a birtokukban lévő, és a Magyar Villamos Művek Zrt.-vel lényegében még a privatizáció idején kötött hosszú távú áramszerződések (htm-ek) miatt.

Ugyanakkor tévhit a dél-európai magas piaci ár. Kaderják Péter példaként Szerbiát említette, ahol a fogyasztás 90 százaléka hatósági áras termék és a mennyiségnek mindössze 10 százaléka az, aminek ára 100 euró felé közelít megawattóránként. Az igazgató, aki korábban a Magyar Energia Hivatal elnöke is volt, emlékeztetett arra, hogy a határkeresztező kapacitások szűkössége miatt sem lehet korlátlan az export.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo