Csalás a levegőből vizet előállító palack?

2014-ben napvilágot láttak beszámolók egy vizespalackról, ami párás levegőből gyárt vizet. Az Indiegogo tömegfinanszírozási oldalon 2017 áprilisára ígérik a termék elkészültét. Vannak, akik csalást emlegetnek. Mi az igazság?

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A craveonline.com információja szerint a terméket kitaláló Fontus nevű vállalkozás 340 ezer  dollárt szedett össze tömegfinanszírozással. A honlapon azt írják, a palack ötlete "túl szép volt, hogy igaz legyen". Hisz egy palack, ami vizet állít elő a levegőből, és még az áramhálózatra sem kell rákötni, nemcsak a biciklistáknak lenne hasznos, hanem a szegény országok lakóinak is.

Mivel évek teltek el azóta, hogy az osztrák cég először beharangozta találmányát, az Indiegogon adakozó támogatók közül egyre többen szólalnak fel, azt állítva, hogy a Fontus palack nem több, mint csalás. (Fontus vagy Fons a patakok és források istene volt az ősi római mitológiában.)

Fotók: fontus.at

Más is csinál levegőből vizet
Nem ez a palack az egyetlen próbálkozás, amellyel a levegőből próbálják kinyerni a benne lévő vizet. A WaterSeer turbina kifejezetten a világ vízhiányos tájain élőknek segítene és szélenergia segítségével működik. Naponta több mint 30 liter víz előállítására képes.
A YouTube-on van egy csatorna, EEVblog címen, amelynek alkotója azzal foglalkozik, hogy új találmányok életképességét vizsgálja, és rántja le róluk a leplet: hazugság! A csatorna műsorvezetője kiszámolta, ahhoz, hogy a Fontus állítása igaz legyen, miszerint 90 százalékos páratartalmú, 40 Celsius-fokos levegőből 1 liter vizet állít elő a palack, 905 kilojoule energia kellene egy órára. Ami egyenlő 250 watt/óra villamosenergiával. Ha nem 40 Celsius-fokos a levegő, hanem hidegebb, és ha nem 90 százalékos a páratartalma, hanem kevesebb, akkor még több energia kell a víz előállításához.

A férfi a videóban maga elé tart egy 250 wattos napkollektort- Ez nagyjából 1,5 négyzetméter, amit megemelni sem kis erőfeszítés, és ráadásul mindig a Nap felé kell fordítani, hogy optimálisan működjön, különben romlik az energia-előállítás hatékonysága. Ekkora napenergiás felület kell ahhoz, hogy a Fontus palackja produkálni tudja azt a bizonyos 1 liternyi vizet. Kevésbé optimális körülmények között még nagyobb napenergia-befogadó felület szükséges (vagy 1 óránál hosszabb idő).

Biciklire erősíthető

Nyilvánvaló, hogy a palackhoz nem tartozik ekkora napkollektor. Sőt, ami az illeti, a Fontus közzé is tett egy fotót, amin jól látható, hogy a turista hátizsákja alatt egy körülbelül füzet nagyságú szolárpanel lóg.

Csalás tehát a Fontus találmánya? A YouTube csatorna vezetője is megjegyzi, hogy a palack alapelve elvileg működőképes, nem mond ellent a fizika törvényeinek. Tehát lehet víz a levegőből, csak arról van szó, hogy azok a paraméterek, amelyek mentén ígérik a vízelőállítást, a Fontus által illusztrált kis napkollektorral lehetetlen.

Vagyis túlságosan ambiciózus célokkal és ígéretekkel adták el a donoroknak az ötletet, akik összeadakozták a pénzt az Indiegogon. A pénzgyűjtés egyébként 2016 májusában zárult le, a jelenlegi állás szerint 2017 áprilisára ígérik a termék szállítását, vagyis néhány héten belül kiderül az igazság.

A Daily Mail brit bulvárlap 2014-ben azt írta, hogy a palack a bécsi Iparművészeti Egyetem egyik diákjának, Kristof Retezárnak az agyszüleménye, aki abban az évben elnyerte koncepciójával – illetve valószínűleg a prototípussal–  a James Dyson-díjat. Igaz, a versenygyőztes prezentációban még az állt, hogy 1 óra alatt nem 1, hanem 0,5 liter vizet képes előállítani a palack, s Retezár ott még 20 Celsius-fokos levegővel és 50 százalékos páratartalommal számolt.

Füzet nagyságú szolárpanel.

Fontos megjegyezni, hogy a palack nem tisztítja meg a levegőből kivont vizet. Egy szűrő ugyan van benne, de az nem elég ahhoz, hogy például a szmogos városi levegőből kivont víz valóban iható legyen.

Forrás: Youtube/EEVBlog, Daily Mail, craveonline.com Business Insider, jamesdysonaward.org

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo