Ausztria betiltaná a rákkeltő gyomirtót

Az osztrák parlament nagy többséggel megszavazta a Szociáldemokrata Párt (SPÖ) indítványát, amely a glifozát kitiltásáról szól. Ugyanakkor a konzervatív Osztrák Néppárt képviselői a parlamenti vitán arról beszéltek, hogy mindez a gazdák arculcsapását jelenti, akik a hatóanyagot szakszerűen alkalmazzák.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ausztria döntése ebben a kérdésben uniós jogot sérthet, hiszen az EU növényvédelmi rendelete még 2022-ig engedélyezi a totális gyomirtó használatát.

depositphotos.com

A glifozát kitiltásáról szóló nemzeti megvalósíthatósági tanulmány szerzői is ezen a véleményen vannak. Ráadásul a tanulmány azt hozta ki, hogy a totális gyomirtónak pozitív ökológiai hatásai is vannak. 

Ha az SPÖ akciója sikerre vezetne, akkor a termelési költségek növekedése miatt az osztrák

Monsanto-bírságok: 13 400 rákos ember készül perelni a Bayert!
Éveken át uralta a növényvédő szerek piacát a glifozát alapú Rounduppal a Monsanto, mígnem a felhasználók pereket indítottak ellene. A harmadik ilyen pert nyerték meg rákbeteg felhasználók Kaliforniában, ahol kétmilliárd dolláros bírságot szabott ki a bíróság a Monsanto új tulajdonosára, a Bayerre.
gazdák hátrányba kerülnének az egységes uniós piacon a többi tagállam termelőivel szemben. A fogyasztók viszont semmi kézzelfogható előnyét nem látnák a glifozát kitiltásának - érvelnek a szigorítás ellenzői. A vásárlók minden bizonnyal gyakrabban nyúlnának az olcsóbban kínált, glifozátos technológiával előállított termékekért a polcokon.

Eközben a Bayer további lépéseket tett az imázsa javításáért. 215 millió dollárt fektetett a rák gyógyítását célzó sejtterápiás kutatásokba.

Ennek érdekben bevásárolták magukat az amerikai Century Therapeutics biotechnológiai cégbe, amelyik éppen egy 250 millió dolláros befektetési ügyletet hajtott végre, és kapóra jött neki a Bayer által kínált összeg. A maradékot egy amerikai befektetési alap és a japán Fujifilm dobta össze. A kutatások célja, hogy a rákos betegségeket őssejtek beültetésével kezeljék. 

A rákos megbetegedések miatt elindított amerikai perek nagyon megtépázták a vegyipari vállalat nimbuszát és tőzsdei értékét. Ezt ellensúlyozandó a Bayer a kommunikáció, az engedélyeztetési eljárások nyilvánossága és a környezetvédelem terén is igyekszik a lehető legpozitívabb képet kialakítani a tevékenyéségéről.

(Forrás: MTI, Agrárszektor)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo