Árcédulát rak a szennyezésre Kanada

Kanada is csatlakozik azon államokhoz, melyek árcédulát raknak a szén-dioxidra: az ottawai kormány az ország azon tartományaiban ró ki fizetési kötelezettséget az emisszióra, ahol nincs szabályozás a légszennyezésre.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: freeimages.com

Catherine McKenna környezetvédelmi miniszter  jelentette be a Justin Trudeau vezette liberális kormány döntését, de részleteket nem árult el a szabályozásról, csak annyit, hogy októberre dolgozzák ki. Októberben kifejezetten e témának szentelnek egy értekezletet a szövetségi kormány és a tartományi kormányok között. (Egyébként nem csak Kanadában mozdult meg valami a klímavédelem kapcsán.) Azok a tartományok, amelyek nem engedelmeskednek az új szabályozásnak, bírságra számíthatnak vagy másmilyen szankciókkal kell szembenézniük – de ennek részletei sem ismeretesek egyelőre. McKenna elmondása szerint a tartományok többféle módon is elérhetik az emissziócsökkentést, de Ottawa mégis megkövetel majd tőlük valamiféle egységességet. Kanadának 10 tartománya van, melyek meglehetősen nagy autonómiával rendelkeznek a környezetvédelmi ügyek intézésében és szabályozásában. A tartományok eddig azt az irányvonalat képviselték, hogy legszívesebben saját szájízük szerint mérsékelnék gazdaságuk emissziós vonzatait. (A globális emisszió túlnyomó részét nem fizettetik meg a szennyezőkkel – még.)

Plusz öt fok, és vége a civilizációnak
Csökkenteni kell az emberiség szén-dioxid-kibocsátását, különben a világ jelentős része válik lakhatatlanná a tengerszint emelkedése, a gyilkos hőhullámok, szárazságok miatt. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató szerint a Föld nagy veszélyben van, de még mindig nem késő megtenni a szükséges intézkedéseket. Viszont ha minden úgy marad, mint most, az Apokalipszissel nézünk szembe.
2016 márciusában azonban Justin Trudeau rábírta a helyi kormányzókat, hogy belemenjenek egy kompromisszumos megállapodásba, mely árat róna ki a légszennyezésre (vélhetően emissziós kvótavásárlási kötelezettség formájában), figyelembe véve az egyes tartományok sajátosságait. A tervezet legnagyobb ellenzője az ország nyugati részében elhelyezkedő és nagy energiatermelő tartománynak számító Saskatchewan kormányzója, Brad Wall volt, aki azt szerette volna, ha a karbonkibocsátás megsarcolását – és az ebből eredő energiaár-emelkedés terhét – adókedvezményekkel tompították volna.

Jelenleg Kanada négy legnagyobb tartományában van érvényben karbonadó vagy emissziómérséklő kvótakereskedelmi rendszer (Brit-Columbia, Alberta, Ontario, Quebec). Azt sem tudni, vajon Kanada növelni fogja-e emissziócsökkentési céljait. Az előző konzervatív kormány azt vállalta a párizsi klímaegyezményben, hogy 2030-ra a 2005-ös bázisév kibocsátásához képest 30 százalékkal csökkenti az emisszióját. Tanulmányok már kimutatták, hogy ez a cél gyakorlatilag elérhetetlen, mert nincsenek érvényben hathatós és radikális emissziócsökkentési szabályozások az országban. Ezen igyekszik most változtatni a Trudeau-kabinet.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo