Az ausztráliai Victoria államban létesül a világ legnagyobb naperőműve, amely 45 ezer háztartást fog ellátni villamos energiával. A környezetbarát erőmű nem bocsát ki üvegházhatást okozó gázokat, miközben egy hasonló nagyságrendű széntüzelésű erőmű évi 396 ezer tonna káros anyagot bocsát a levegőbe. Az építési, a kivitelezést a hongkongi CLP közüzemi csoport ausztrál leányvállalata végzi. A beruházáshoz 81 millió euró állami támogatást kapnak. Ausztrália 2050-re az ország energiaigényének 20 százalékát tervezi megújuló energiaforrásból fedezni.
Jóval kisebb mértékben már itthon is élünk a Nap nyújtotta "ingyen energiával". Magyarországon elsőként, Újbuda Önkormányzata az irodáinak tetejére napelemeket helyeztetett el. Így saját áramellátását részben a maga által termelt árammal fedezik, sőt munkaidőn kívül a rendszer jelentős mennyiségű plusz áramot is termel, amelyet az áramszolgáltató megvásárol.
A lehetőségek ennél nagyobbak. A Dunakanyarban lévő települések energiaszükségletének felét a tetőkön elhelyezett napelemek fedezhetnék, a melegvíz-igény döntő hányadát napkollektorokkal biztosítani lehetne - állítják légifelvételek alapján az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének szakemberei. A napenergiát hasznosító berendezések telepítését eu-s pénzek is ösztönzik.