Számszerűsített javaslatot tesz az Európai Bizottság arra, hogy az Európai Unió melyik tagországa milyen arányban vállaljon részt a megújítható energiaforrásból származó energiafogyasztás célul kitűzött jelentős növelésére, illetve a légszennyezés csökkentésére. Sajtóértesülések szerint az új EU-tagországok valamelyest kedvezőbb ajánlásokban reménykedhetnek a régieknél, ugyanakkor az ambiciózus vállalás teljesítése tőlük is súlyos erőfeszítéseket igényel.
Így majd az állam- és kormányfők tavaly tavaszi döntésének tesznek eleget. Akkor egyebek közt kötelező érvénnyel vállalták, hogy az EU egésze 2020-ra az 1990-es szinthez képest legalább 20 százalékkal (más világszereplők csatlakozása esetén 30 százalékkal) csökkenti a Föld ózonrétegét károsító gázok, mindenekelőtt a széndioxid kibocsátását. A megújítható vagy megújuló energiaforrások felhasználásának részarányát ugyancsak uniós összesítésben 2020-ra 20 százalékra kellene emelni, és ezen belül 10 százalékra kell rúgnia a bioüzemanyagok részesedésének. (A jelenlegi állás szerint ez nehezen teljesíthető.)
Az említett csúcson azt is eldöntötték, hogy az Európai Bizottságra bízzák a terhek igazságos elosztását. Egyes tagországok ugyanis nagyobb csökkentést és tisztaenergia-arányt tudnak vállalni a 20 százaléknál, mások viszont kevesebbet. Ezért a vállalások egy részét jövedelemarányosan, a bruttó össztermék alapján osztják el.