A vizsgált pénzintézetek közül a K&H-nál a 60 százalékos jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) szabályt már alkalmazzák energiahatékony lakások esetén, de azt minden esetben egyedi elbírálás alapján határozzák meg, hogy növelik-e a fedezet hitelezhetőségét 80 százalék fölé. Tehát a 10 százalék önerő melletti hitelezés nem alapértelmezett ezeknél az ügyleteknél.
Az MBH abban az esetben nyújt az új szabályoknak megfelelő hitelt, amennyiben a felvenni kívánt kölcsön célja:
- új lakás vásárlás
- új lakóingatlan építés
- használt lakás vásárlás
- korszerűsítés (amennyiben a hitel célja a lakás energiamegtakarítási célú felújítása)
Nincsen lehetőség 90 százalékos finanszírozásra vegyes hitelcél esetében, vagyis, ha a lakásvásárláshoz felvett kölcsönből egy olyan ingatlant vennénk, ami nem felel meg az energiahatékonysági előírásoknak, vagy a lakásvásárlás mellett egy felújítási hitelt is szeretnénk, hogy a felújítással tegyük energiatakarékossá az ingatlant.
Amennyiben a hitelcél a lakás korszerűsítése, akkor egy 180 napnál nem régebben készült energetikai tanúsítványt kell benyújtani a jelenlegi állapotról.
Az Erste Bank ügyfelei akkor igényelhetik a zöld lakásokra vonatkozó hitelt a kedvezőbb szabályokkal, ha az ügyletbe csak 1 darab fedezet kerül bevonásra, ami a célingatlan. Ha a célingatlan nem fedezet, vagy az ügyletbe egynél több fedezet kerül bevonásra, akkor nem finanszírozható 90 százalékig az ügylet.