A Csongrád Megyei Közgyűlés által meghirdetett Települési Pályázati Előkészítő Alap (T-PEA) kiírására 43 település adta be pályázatát. Az 50 millió forintos keret célja az volt, hogy támogassák az európai uniós források elnyerése érdekében benyújtott pályázatok elkészítését. Ugyanis a megyei közgyűlés az engedélyek megszerzését megkívánó tervekhez adott pénzt.
Sándor Attila alelnök elmondta, hogy a kisebb településeknek a vállalkozók által befizetett iparűzési adó nem jelent megoldást a fejlesztésre, drágább pályázati anyagok elkészítésére. Hozzátette, az uniós elvárásoknak megfelelően már kistérségi alapon súlyoztak a döntéshozatalnál. A települések tervezési elképzelései leggyakrabban a közlekedési és humán infrastruktúra fejlesztéseire irányultak.
Viszont Tiszasziget egy mezőgazdasági szárító és raktár felépítéséhez keres forrásokat. A beruházás 350 millió forintból valósulhatna meg. Az épületegyüttes a helyi vállalkozók és termelők érdekében épül. Kistelek pályázatának előkészítésére is jutott forrás. Ők 600 millió forintért egy komplex egészségügyi központot terveznek a kisvárosba, ahol jelenleg már üzemel a termálvízre épülő fürdő. E mellett már egy hotel is működik. A kistelekiek lehetőségei jók, ugyanis az Új Magyarország Fejlesztési Tervben a Dél-alföldi Régió egészségturisztikai fejlesztésére 13,23 milliárd forint támogatási összeg van elkülönítve.
Sándor Attilát még arról kérdeztük, hogy a pályázati segítséggel megvalósuló beruházások kivitelezését a helyi vállalkozókra bízzák-e az önkormányzatok. Az alelnök - aki korábban több pályázatért is felelős volt - elmondta, hogy a T-PEA kapcsán ilyen mélységben nem ismerték meg az elképzeléseket. De tapasztalata az, hogy jellemzően a saját térségük kivitelezőit részesítik előnyben a települések.