Az említett projektek során hazánkban növekedhet az emberi erőforrás fejlesztésére szánt beruházások minősége és intenzitása - írja a rop.hu. Az elképzelések szerint az uniónak ez a fajta stratégiája elősegítheti azt is, hogy több legyen a foglalkoztatott, illetve hozzásegítheti a munkavállalókat a megfelelő szakképzettség eléréséhez.
A célok eléréséhez azért is van szükség külön programra, mert Magyarországon a foglalkoztatási ráta 57 százalékos aránya elmarad a Liszabonban célként kitűzött 70 százaléktól. (Itthon a munkanélküliek száma 2007. március-május között 307,7 ezer fő volt, 1,7 ezer fővel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, ráadásul a felmérések szerint egyes régiókban még mindig rendkívül nagy a képzetlenek aránya)
Magyarországon az ESZA által támogatott programok többek között az alábbi területeken valósítanak meg fejlesztéseket:
- Több lehetőség a munkát keresők részére;
- Az oktatási rendszer korszerűsítése annak érdekében, hogy a vállalkozások olyan képzettségű munkaerőhöz jussanak, amilyenre szükségük van;
- Egyenlő esélyek megteremtése a társadalom olyan hátrányos helyzetű csoportjai számára, mint amilyenek a romák;
- Megnövelt támogatás az egészségügyi szolgáltatások minőségének és hatékonyságának javítására;
- A közigazgatás teljesítményének javítása, különös tekintettel az emberi erőforrás fejlesztésére;
Az ESZA évente összességében több mint tízmilliárd eurót fordít ezen célok megvalósítására, így 2007-13 között mintegy 75 milliárd euro jut a 27 tagországnak, ami az uniós költségvetés valamivel több mint tíz százalékának felel meg.