Az "Alternatív munkaerő-piaci programok támogatása (TAMOP 1.4.1.A)" című pályázat célja a helyi szükségleteket felismerő szervezetek (non-profit, önkormányzati és állami szervek, intézmények) által a lehető legnagyobb szakmai rugalmasságot megengedő alternatív munkaerő-piaci projektek támogatása. Ugyancsak támogatandó prioritás a hátrányos helyzetű, munkanélküli emberek tartós munkába állásának, munkahelyi és társadalmi beilleszkedésének elősegítése.
Ennek megfelelően a végcél a teljes foglalkoztatottsági szint emelése, amit az egyéni adottságokra és szükségletekre épülő, komplex munkaerő-piaci programon keresztül valósítanának meg. Érdekesség, hogy egy másik tanulmány mindeközben azt mutatta ki, hogy a közép-európai államok súlyos munkaerőhiánnyal küzdenek.
Hogy ez létrejöhessen, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szerint komplex beavatkozásra van szükség, így a leghátrányosabb csoportok számára a társadalomba és a foglalkoztatásba való bekapcsolódás "csak akkor lehet reális lehetőség, ha ehhez több irányú, összehangolt segítséget kapnak". Bár az Új Magyarország Fejlesztési Terv és elődje is több olyan programot is tartalmazott, amely elősegíti ezen célokat, egy felmérés szerint az utóbbi egy évben tovább csökkent az amúgy is alacsony foglalkoztatási-ráta.
Mivel ez a probléma a halmozottan hátrányos helyzetű csoportoknál a leggyakoribb ezért az NFÜ szerint az aktivizálás és a munkaerő-piaci reintegráció során törekedni kell a komplex segítségnyújtás mellett a befogadó környezet, az egyenlő esélyek és diszkriminációmentes társadalmi és gazdasági feltételek kialakítására.
A pályázatírók tehát október 20-án 12 óráig várják a kapcsolódó véleményeket, javaslatokat a [email protected] e-mail címre. Fontos tudnivaló, hogy a társadalmi egyeztetés során csak a letölthető kérdőívben visszaérkezett véleményeket vezetik át, ezért kérik a javaslattevőket, hogy minden esetben abban dolgozzanak.