Nap-bio - 2 milliárd forint

Elérte a kétmilliárd forintot a pályázati pénzek összege - ismertette az eredményhirdetés számszaki részét a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal.

Megszületett a döntés az Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal Teller Ede program nap-bio pályázat nyerteseiről. Az elismert külföldi bírálók által értékelt kétfordulós pályázat első alprogramját a Kondorosi Éva által vezetett kutatócsoport nyerte meg. A döntés eredményeképpen hamarosan megindul a kutatómunka a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány szegedi telephelyén megalakuló magyar-francia biotechnológiai kutatólaboratóriumban.

A 2006. augusztus 1-én meghirdetett nemzetközi nap-bio pályázat két alprogramján három nyertes pályázó összesen 2 milliárd forint értékben nyert el támogatást.

Az első alprogram célja - a 2005. július 6-án aláírt magyar-francia együttműködési szándéknyilatkozat Magyarországra vonatkozó feladatainak értelmében - nemzetközi színvonalú biotechnológiai kutatólaboratórium létrehozása és működtetése a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány szegedi telephelyén. A bírálóbizottság javaslata alapján a Kondorosi Éva által vezetett projekt 1,4 milliárd forint támogatást nyert el a hároméves projekt megvalósítására. A nyertes pályázat célja egy növényi és állati biotechnológiai, illetve bioenergiai laboratórium felállítása. A projekt újfajta technológiák alkalmazását célozza a növénygenomika, az egészügyi biotechnológia valamint a bioenergia termelés területén. A projekt során olyan különböző bioaktív növényi peptideket kívánnak kutatni, amelyek hatással vannak a növényi, állati és emberi szervezetre. Ezek az anyagok, mint a zöld kémia vegyületei használhatók a kórokozók ellen, de új humán terápiás szereket is jelentenek. A növényi eredetű anyagok kutatásával párhuzamosan új terápiás módszereket és stratégiákat is kutatnak a neurodegeneratív kórképek, az immun- és a rákbetegségek kezelésére. Ezen túl a kutatóközpont segít a biotechnológus kutatók és PhD hallgatók képzésében is.

Az együttműködés keretében megvalósuló kutatólaboratórium olyan, egészen a piaci hasznosításig terjedő K+F együttműködésre teremt lehetőséget a biotechnológia területén, mely már középtávon is új exportlehetőséget, és ezzel a nemzetgazdaság számára is érzékelhető bevétel növekedést jelenthet.

A második alprogram célja olyan konkrét nemzetközi biotechnológiai együttműködések támogatása, amelyek a Magyar Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság között létrejött, a kutatás és technológia területén folyó együttműködés megerősítéséről szóló, szándéknyilatkozaton alapulnak. Az alprogram keretében az MTA Szegedi Biológiai Központ és a Vichem Kft. által benyújtott projektjavaslatok nyertek el támogatást egyenként 300 millió forint értékben.

(Az NKTH közleményében a harmadik nyertesről és a nyilvánvalóan őt illető 300 millió forintról nem találtunk információt - a szerk.)

Véleményvezér

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?
Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése

Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése 

Nincs bocsánat az azeri gép lelövése és a segítségnyújtás elmulasztása miatt.
Elképesztő, az oroszok gyakorlatilag kivéreztették a sebesült azeri utasszállítót

Elképesztő, az oroszok gyakorlatilag kivéreztették a sebesült azeri utasszállítót 

Minden képzeletet felülmúl az oroszok cinizmusa.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo