Az I. Nemzeti Fejlesztési Terve keretében támogatott pályázatok nagy része, mintegy 86 százaléka eljutott a támogatási szerződés megkötéséig, viszont a támogatás teljes, vagy részbeni kifizetésére már csak a támogatott pályázatok 69 százalékánál került sor októberig - áll a Start Tőkegarancia Zrt szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében. A leszerződött támogatási összegek 68 százaléka került eddig folyósításra, ami komoly előrelépésnek számít, hiszen ez az arány 2007. elején még ötven százalék körül volt.
A cég szerint könnyebben kerülhetünk a 69 százalék közé, ha komoly előkészítő munkát végzünk, mivel így a projekt megvalósítását egyből a befogadás után el lehet kezdeni. Ez főleg azért van így, mert a támogatott projektek nagy része utófinanszírozott, így a vállalkozásoknak először maguknak kell előteremteni a kérdéses összeget, akár banki hitelből is.
Természetesen könnyebb helyzetben van az a beruházás, amely akár a támogatás nélkül is növekedést, árbevételt generál, hiszen így nem kell amiatt aggódni, hogy miből finanszírozza a modernizálást. Ezt különben sok pályázatnál alapszempont, ami nem is tetszik az IPOSZ-nak, mondván, ha könnyítenének ezen a tételen, akkor sokkal többen juthatnának támogatáshoz.
A támogatás lehívása a kifizetés-igénylési dokumentáció beadásával kezdődik, amely a projekttel kapcsolatban kifizetett számlákat, a kifizetések pénzügyi teljesítésével kapcsolatos igazolásokat és a kapcsolódó szerződéseket, engedélyeket tartalmazza.
A dokumentáció hiánytalan összeállítása mellett ügyelni kell arra is, hogy mely költségek elszámolását zárja ki a pályázati kiírás - hívta fel a figyelmet a Start Tőkegarancia. Könnyítés a vállalkozóknak, hogy ma már lehetőség van kifizetés igénylésére egyszerűsített projekt előrehaladási jelentéssel és elektronikus számlakitöltő program használatával is.
Sok költséget vonz a sikeres pályázatAmennyiben az adott pályázat esetében biztosíték nyújtása szükséges, figyelni kell arra, hogy a támogatás folyósítására mindaddig nem kerülhet sor, amíg a biztosítékok a támogatási szerződésben meghatározott módon rendelkezésre nem állnak. "A pályázó a támogatási szerződés megkötésekor nyilatkozik a biztosítékokról, amelyeket elegendő csak később, az első lehívás vagy az előleg felvétele előtt benyújtani." - emelte ki Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia üzletág igazgatója.
A biztosíték lehet jelzálogjog ingó vagy ingatlan vagyontárgyon, bankgarancia és garanciaszervezet kezességvállalása. Érdemes végiggondolni, hogy egy támogatott beruházás esetében egyrészt szükség van a saját erő biztosítására, másrészt a támogatási összeg és a visszaigényelhető ÁFA előfinanszírozását is meg kell oldani, és erre jön még a támogatás összegével megegyező összegű biztosítéknyújtási kötelezettség. Összességében a támogatott beruházás összegénél magasabb összegű saját erő és fedezet szükséges a finanszírozás és a biztosítéknyújtás teljesítéséhez.
Ilyen esetekben érdemes lehet igénybe venni garanciaszervezetek kezességvállalását, amelyekhez általában fedezet nélkül lehet hozzájutni, így egy támogatott beruházás megvalósítása nem igényel a beruházás összegénél magasabb rendelkezésre álló fedezetet.
Mi történik, ha már megvalósult a beruházás?
Hiába valósult meg a projekt, azzal még nem ért véget a vállalkozók feladata, mivel a támogatási szerződésben vállalt további kötelezettségeknek is maradéktalanul eleget kell tenniük. A legáltalánosabb kötelezettség a fenntartási kötelezettség, amely azt takarja, hogy a projekt során megvalósított beruházást meghatározott ideig rendeltetésszerűen működtetni kell - a fenntartási időszak általában öt év, amely kis- és középvállalkozások esetében három évre csökken.
Az általános fenntartási kötelezettségen túl a támogatási szerződésben specifikusabb vállalásokat is megfogalmazhatnak, ilyen lehet például meghatározott összegű árbevétel-növekmény vállalása vagy meghatározott számú új munkaerő felvétele és folyamatos alkalmazása.
Fontos, és sokszor nem megfelelően teljesített kötelezettség a közreműködő szervezet felé vállalt tájékoztatási kötelezettség. A pályázónak rendszeresen Projekt Fenntartási Jelentést kell benyújtania, és tájékoztatási kötelezettsége van a lényeges változások esetében. A fenntartási jelentést is a támogatási szerződésben meghatározott tartalommal és rendszerességgel kell benyújtani.