Mi jut a kicsiknek?

A HEFOP programban szereplő kis- és középvállalkozások projekttervei ma még nem tökéletesek, a kifizetések jóváhagyása pedig egy túlbürokratizált rendszeren belül zajlik. Mit hoz a második Nemzeti Fejlesztési Terv?

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly decemberben megszületett az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció, amely tartalmában előrevetíti a második Nemzeti Fejlesztési Terv stratégiai sajátosságait. Az új terv várhatóan számos előrelépést jelent majd a 2004-2006-os időszakban működő pályáztatási rendszerhez képest.

Mind a források igénybevehetőségi kritériumainak változása, mind pedig a túlbürokratizált folyamatok útvesztőinek felszámolása ügyében pozitív fejlemények várhatóak. Mivel lassan elérkezünk az új 2007-2013-as pályázati ciklust megelőző időszak végéhez, felmerül a kérdés: melyek azok a pályáztatással kapcsolatos tapasztalatok, amelyek átültethetőek a következő időszakba. Figyelmünk középpontjában a Humán Erőforrás Operatív Program áll.

A HEFOP- források és a KKV-szektor

A HEFOP célja egy-egy térség gazdaságfejlesztésének elősegítése, illetve növelni a helyi kis- és középvállalkozások alkalmazkodóképességét, amit a helyi munkaerő-kereslet és kínálat összehangolása révén lehet elérni. Az aktuális pályázati felhívások tartalma számos esetben utal arra, hogy a pályázati szerződések megkötéséért felelős irányítóhatóságok és az elbírálást végző közreműködő szervezetek igyekeznek kedvezni a kis- és középvállalkozásoknak a finanszírozási feltételek kialakításánál. A pályáztató intézmények most azon dolgoznak, hogy miként lehetne gyorsítani a szerződéskötéseket, hiszen amellett, hogy a nagyszámú beérkezett pályázatok elbírálása időigényes folyamat, a felelős Irányítóhatóság, a Közreműködő Szervezetek és a monitoringért felelős intézmények szövevényes kapcsolatrendszerében minden érintettnek nehéz kiigazodni.

#page#

A HEFOP által jelenleg meghirdetett pályázatok közül a 3.4.1. számú intézkedés biztosít pénzforrásokat a kis- és középvállalatoknak. A vállalkozói készségek és a munkavállalók alkalmazkodóképességének fejlesztését célzó képzések támogatására fenntartott alap rendkívül népszerű a pályázók körében. Az összesen 7 milliárd forintos pályázati keret igénybevételére beérkező projekttervezeteket az ESZA Kht. bírálja el, és továbbítja a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humán-Erőforrás Operatív Programokért felelős Irányítóhatóságának.

Sztanik Gábor, az ESZA Kht. programvezetője, a 3.4.1 számú intézkedések mellett kiemelte még a 2004-2006-os ciklusban induló új 3.4.2. számú HEFOP pályázatot is, amely ugyancsak a KKV-szektor támogatását szolgálja majd. A 3.4.2. számú intézkedés várhatóan a vállalkozói készségek fejlesztését célzó képzések szervezéséhez igénybe vehető forrásokat tesz hozzáférhetővé. Még nincs elfogadott pályázati kiírás, de előreláthatóan régiónként egy-egy támogatás közvetítő szervezet lesz felelős a képző intézmények kijelöléséért, amelyek szakmai jellegű továbbképzéseket biztosítanak majd mikro és kisvállalkozásoknak. A kis- és középvállalkozások így közvetetten részesülhetnek támogatásban, azáltal, hogy igénybe vehetik a kedvezményes szolgáltatásokat, amiket az induló képzések jelentenek.

A beérkezett pályázatok

A 3.4.1. hivatkozási számú pályázatot tavaly áprilisban hirdette meg a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium felelős Irányító Hatósága. Az azóta beérkezett több mint 800 projektterv költségvetése már most túlhaladta a program kereteit, még ha ezeknek az anyagoknak csak egy része kerül azonnal  elfogadásra. Akárcsak a többi HEFOP pályázat, a 3.4.1. is "túligényelt", azonban a szóban forgó intézkedés esetében a szaktárcánál megfogalmazódott, esetleg lerövidítik a pályázási időszakot, amely a kiírás szerint évvégéig tartana. Amennyiben ez bekövetkezik, a jelentkezőknek nem árt résen lenniük, hogy még időben leadják pályázati anyagaikat.

A beérkezett beadványok közül eddig hozzávetőleg 260 projektet hagyott jóvá az Irányító Hatóság, de jelenleg is folyik az elbírálás. Sok projekt-anyag nem felel meg a kritériumoknak, módosítandó, vagy hiányos. A mikro- és kisvállalatokat pedig sokszor az tartja vissza a sikeres pályázástól, hogy egy részük nem felel meg a pályázati kiírásban megjelölt pénzügyi stabilitási kritériumoknak. Több esetben pedig nem rendelkeznek megfelelő biztosítékokkal, de van, hogy a forrás megpályázásához szükséges önrész sincs a birtokukban. A kormány tavaly nyáron lehetővé tette, hogy a 25 százalékos előleget kaphassanak a pályázók. Ezt a pénzt a magyar költségvetés előlegezi meg a kedvezményezettek számára, és az összeg a szerződéskötéstől számított 60 napon belül érkezik meg a pályázó számlájára.

#page#

Csúszhatnak a kifizetések

Ugyan a HEFOP Irányító Hatóság már jóváhagyta számos vállalkozás projektjének támogatását, ebben az évben még nem került sor szerződéskötésre egyetlen pályázó esetében sem. A szakmabeliek szerint a csúszás az áfa-visszaigénylésre vonatkozó jogszabályi feltételek változásának, és az ehhez kapcsolódó egyeztetések időbeli elhúzódásának tudható be.

Információink szerint a késés nem tart tovább március elejénél, a szerződéskötéseket kövezően pedig, megkezdődhet a sikeres pályázóknak már odaítélt 1.9 milliárd forintnyi támogatás fokozatos folyósítása A pályázók szerint sajnos nem ritkák az ilyen csúszások.

A jövő évtől rendelkezésre álló forrásokról ugyan még nincs adat, azonban tévedés lenne azt gondolni, hogy a 3.4-es pályázati intézkedés jelentősége csökkenni fog. A támogatások megszerzése pedig már most sem elérhetetlen cél, de a második Nemzeti Fejlesztési Terv keretein belül a feltételek várhatóan még előnyösebbek lesznek.

Linkek:

Ezen a honlapon lekérdezhető a benyújtott pályázat aktuális státusza

A HEFOP Iránítóhatóság honlapja 

A 3.4.1. pályázatokat elbíráló  Esza Kht. honlapja 

Klein Gábor

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo