Az Európai Unió 15 tagállamából mintegy kétszázhatvanan jöttek el a Gyöngyösön megtartott Nemzetközi Leader+ Konferenciára, melyen előadóként Gráf József földművelési és vidékfejlesztési miniszter és Mariann Fischer Boel agrár- és vidékfejlesztési uniós biztos is részt vett. Korábban sajtótájékoztatót is tartottak, amelyen kiderült, hogy az Unió tud a magyar agrárgondokról. A vidék elsorvadását az Európai Unió régóta szeretné megakadályozni, fontosnak tartja tehát a vidékfejlesztést.
A gyöngyösi rendezvény a helyi fejlesztési stratégiák kidolgozására koncentrált és külföldi példákat is bemutatva próbált meg ötletet és módszertani segítséget adni a megjelenteknek. A jó stratégia meghatározásával ugyanis sokat nyerhetnek vidéken. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programból 70 milliárd forint érhető el közvetlenül a Leader program keretén belül 2013-ig, de a vidékfejlesztésre szánt 280 milliárd forint döntő részét is erre az alapra építve használhatjuk fel - tudtuk meg Simon Lászlótól, a Magyarországi Leader Központ vezetőjétől.
Helyi adottságok
A lényeg, hogy az egy helyben élők, a helyi adottságokat figyelembe véve közös fejlesztési célokat tűzzenek ki maguk elé. El kell kerülni, hogy a vidéki térségekben a civil szervezetek, a vállalkozások és a közszféra egymást versenytársnak tekintse és egyedi elképzelések mentén, egymástól teljesen független projektekkel próbáljanak európai uniós és nemzeti forrásokhoz jutni. A pályázók közötti egyeztetések, a fejlesztési elképzelések és a projektcélok összekapcsolása teszi hatékonnyá a vidékfejlesztési támogatások felhasználását, vallják az EU-ban.
Simon László elmondta, vannak már térségek az országban, amelyek tudják, merre akarnak elmozdulni a jövőben. Többnyire a megújuló energiákat, a helyi termékeket és a turizmust, de van ahol szoftverfejlesztésben rejlő lehetőségeket tartják kitörési pontnak. Simon szerint aki a turizmusra épít, annak pontosan tudnia kell, hogy a turizmuson belül milyen irányba indul el. Gyöngyösön kiderült, hogy népszerűek a borra, a vízre épülő turisztikai elképzelések, de vannak térségek amelyek például kimondottan az ifjúságra, vagy a fogyatékkal élőkre koncentrálva fejlesztene a jövőben. A lényeg, hogy jól körül legyen írva, hogy mi a cél. Ha ez megvan, akkor az egymást segítő projektekből olyan projektláncokat lehet létrehozni, amelyek tudatosan, a helyben élők igényeinek és céljainak megfelelően viszik előre a térségeket.