A vállalkozói hiteligények között vezet a technológiafejlesztés, -korszerűsítés és a termelő infrastruktúrafejlesztés. Az átlag-futamidő 8 év, az igényelt hitel átlagos nagysága pedig 55 millió forint volt az első évben.
Az agrárfejlesztési hiteleknél - az eredeti elképzelésekkel szemben - a hitel önrészénél az AVOP és az NVT támogatásokat nem lehetett figyelembe venni, és ez a korlátozás alapvetően befolyásolta a program eddigi teljesítményét. Emellett az agrárágazat eladósodottsága és a szigorú - az EU előírások alapján kialakított - feltételrendszer is korlátozta e hitelprogram dinamikus növekedését. A 2006. június 1-i adatok szerint a teljes keretösszeg közel egynegyede, közel 10 milliárd forint került jóváhagyásra.
Az önkormányzati hitelprogram az MFB Rt. legdinamikusabban fejlődő konstrukciója a "Sikeres Magyarországért" Hitelprogramon belül. A másfél évvel ezelőtti indítása óta több mint 64 milliárd forint került jóváhagyásra; ez magába foglalja a Panel Plusz Hitelprogram keretében folyósított összeget is.
A gyors felfutás miatt az induló 60 milliárd forintos keretösszeget meg kellett emelni. A nagy kihasználtság részben annak köszönhető, hogy a program célrendszere folyamatosan bővül, és a feltételek módosítása követi a piaci igényeket.
A "Sikeres Magyarországért" Hitelprogramok alakulása
A 310 milliárd Ft keretösszegű, vállalkozóknak szóló hitel az egyedüli olyan konstrukció a beruházási forinthitel piacon, amely kedvezményes kamat (6,5-6,8%) mellett, hosszú futamidőre (15 év) igényelhető. Jelenleg 42 hitelintézettel áll az MFB Rt. refinanszírozási kapcsolatban, ennek köszönhetően összesen mintegy 3000 bankfiókban lehet benyújtani a hitelkérelmet, vagyis a vállalkozók ennyi helyen férhetnek hozzá a hitelhez.
A 2006. június 1-i adatok alapján a program keretében 2760 db hitelkérelmet nyújtottak be csaknem 180 milliárd Ft összegben, s már 2569 kérelem került jóváhagyásra több mint 140 milliárd forint értékben. Az átlagos hitelnagyság 55 millió forint, ami azt jelzi, hogy a hitelprogram keretében a kis- és középvállalkozások döntően a technológiai fejlesztéshez és a versenyképességhez szükséges beruházások finanszírozására igényelték a kedvezményes forrást. A legnagyobb részt - mintegy 60%-ot - a technológia korszerűsítése és a termelő infrastruktúra fejlesztése érdekében felvett hitelek teszik ki.
Ágazati megoszlását tekintve a hitelprogram legsikeresebb területei a mintegy 30-30% részarányt képviselő feldolgozóipar, valamint a kereskedelmi ágazat. Érdekes jelenség ugyanakkor - amint ez a hitelcélok szerinti bontásból látható, hogy a kereskedelemmel összefüggő fejlesztések csak 5%-ot tesznek ki - ez arra enged következtetni, hogy a projektek célja és az ágazathoz való tartozás nem mindig esik egybe.
Leggyakrabban 5-10 év
A Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság beruházási hiteleinek futamideje jelenleg a leghosszabb a piacon elérhető hasonló termékekhez képest, ezért célszerű megvizsgálni, hogy a vállalkozások általában milyen futamidőt részesítenek előnyben. Leggyakrabban az öt és tíz évest: ezeket a vállalkozások 21, illetve 22%-a választotta, míg a 15 éves futamidőt csak 6%-uk. Az átlagában mintegy 8 év futamidő arra utal, hogy a vállalkozások annak ellenére óvakodnak hosszabb futamidőt választani, hogy ezeknél kisebb a törlesztő-részlet nagysága. A türelmi időnél a vállalkozások a fél, egy, és kétéves türelmi időt kedvelik. Az említett tényezők mellett a futamidők és a türelmi idők alakulása a hitelből megvalósított beruházások jellegével (nagy arányú a gyorsabb megtérülésű gépberuházás) és átlagos összegével (55 M Ft/kérelem) mutat összefüggést.