"Korlátlan forrás áll rendelkezésre a kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez" - mondta Erős János, az MFB vezérigazgatója a "Sikeres Magyarországért" Hitelprogramokkal kapcsolatos összefoglaló tájékoztatójában. "Forrás van, igény is van, de csak a biztonságos pénzkihelyezés feltételei szerint, üzleti alapon." A hitelek elbírálása banknak és ügyfelének egyaránt biztonságos választ ad arra, hogy milyen a hitel kockázata a piac oldaláról nézve. "A vállalkozások ilyen módon történő átvilágítása megerősítés lehet a fejlesztési elképzelésekhez" - mondta a vezérigazgató.
250 milliárd
A "Sikeres Magyarországért" Hitelprogramok keretén belül - a legtöbb fejlesztési forrást az önkormányzati infrastruktúrafejlesztési hitelcélokra hagytak jóvá, mintegy 9 milliárd forint összegben. A Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram keretében több mint 4 milliárd forintot, az Agrárfejlesztési Hitel három hitelcéljára 512 millió forintot nyújtottak. A februári döntésekkel a jóváhagyott fejlesztési hitelek teljes összege túllépi a 200 milliárd forintot.
A hosszú lejáratú, kedvező kamatozású fejlesztési hitelek "toplistáján" a vállalkozásbővítésre, a technológia megújítására irányuló beruházási célok vezetnek, mind a vállalkozóknál, míg az önkormányzatoknál az infrastruktúra fejlesztése van az első helyen. Mindkét ügyfélkörben második helyre kerültek a környezetvédelemhez kapcsolódó beruházási célok.
A hitelkérelmekből az is megállapítható, hogy az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésében lemaradtak az önkormányzatok, viszont a vállalkozók körében ugrásszerűen megnőtt a humán-egészségügyi ellátást szolgáló beruházásra igényelt összeg nagysága. Ilyen értelemben az arányeltolódás a PPP - azaz a magántőke bevonás - egy "egészséges formáját" tükrözi.
Fejlesztési tőkebefektetések
Czirják Sándor vezérigazgató szerint a hazai vállalkozások tőkehiányosak és egy liberalizált piacon kell állniuk a versenyt. Ezért került sor az MFB tőkeprogramjára. Az európai fejlesztési bankok is egyre jelentősebb szerepet játszanak a kisvállalkozások tőkehelyzetének erősítésében. Az Európai Unió tagjaként uniós módszerekkel, azaz piaci feltételek mellett kell módot találni a tőkehiány áthidalására." Ezt a célt szolgálja a "Sikeres Magyarországért" Hitelprogramok mögött meghúzódó hitelkonstrukciók kamatszisztémája és a hosszú futamidő, de ezt segíti az MFB Rt. Fejlesztési Tőkebefektetési Programja is, amelyet Brüsszelben is jóváhagytak.
A tőkefejlesztési igény nagyságát jól mutatják a számok: 250 tőkebefektetési ajánlathoz tőkefejlesztési forrásigényként 139 milliárd forint társult. 152 ajánlat elbírálása megtörtént, mintegy 70 milliárd forint értékben. 2006. február 10-ig 25 tőkebefektetési ajánlat esetében került sor szerződéskötésre, mintegy 24 milliárd forint értékben, és 23 társaság esetén már a folyósítás is megtörtént. A tőkebefektetési ajánlatok ágazati megoszlásában a vezető helyen a gyártó- és feldolgozóipar áll 28 százalékkal, ezt az idegenforgalom követi 14 százalékkal, majd a kereskedelem 9,6 százalékkal.