Kockázat ellen póráz

Az egyes tagállamok gazdasági-társadalmi fejlődését szolgáló célok elérését az Európai Unió, operatív programok keretében, különböző alapokból, illetve forrásokból finanszírozza. Az ilyen formában megkötött támogatási szerződések nemcsak a fejlesztési célokat határozzák meg, hanem a támogatások felhasználásának feltételeit és a kifizetésének módját is.

Zavarok ellen

E több hónapos időszak alatt a támogatásban részesült ügyfélnek likviditási problémái adódhatnak, felélheti tartalékait, ezért szüksége lehet arra, hogy a támogatást bankhitellel megelőlegezze. A több negyedéves időszakot átfogó projektet menedzselő, kevésbé tőkeerős kedvezményezetteknél ez akár a megvalósítást is veszélyeztetheti.

Erre a problémára jelent megoldást a támogatás előfinanszírozása, amelynek mértéke akár 80-100 százalék között is lehet. A kockázatvállalás százalékos mértékét az adósminősítési kategória, illetve a bank képviseletében elvégzett szakértői ellenőrzés határozza meg.

Komoly pénzügyi problémát okozhat, hogy a nonprofit szervezetek, illetve a törzsvagyonnal nem rendelkező kedvezményezettek nem, vagy csak nagy kockázat mellett finanszírozhatók. Európai uniós pályázatok esetében azonban más a helyzet: a támogatási szerződés alapján a megítélt támogatás fedezetet jelenthet a felvett hitelre, így ilyen módon ezek a kedvezményezettek is finanszírozhatóvá válnak.

A bank kockázatát az ilyen esetekben csupán egy jelenti: ha a kedvezményezett nem a támogatási szerződésnek megfelelően tevékenykedik. Ekkor ugyanis eleshet a megítélt támogatástól, illetve az addig kifizetett támogatást, előleget is visszakövetelheti tőle a kifizető hatóság. Ennek elkerülése érdekében a finanszírozó pénzintézet a hitel folyósítása előtt minden esetben meggyőződik arról, hogy a kifizetések a banki és az uniós szabályoknak - azaz a kölcsön- és a támogatási szerződésnek - egyaránt megfelelően történnek-e, mivel bármilyen hiányosság, eltérés veszélyezteti a támogatások kifizetését, illetve a projekt megvalósulását. Folyamatosan nyomon követi a hitelezett projektek megvalósítását is, ami ugyan növeli a vállalkozás felett "bábáskodó" intézmények számát, ám egyúttal kontrollfunkciót is betölt, ami segítséget jelenthet egy-egy nehéz helyzet esetén.

Kockázat ellen póráz

Külön problémát jelentenek a kiemelten kockázatos projektek, ügyfelek, amelyek mögött nincs tőkeerős kezes, illetve nem tudnak biztosítékot felajánlani.

A pénzintézeti verseny erősödésével azonban ezek a társaságok is a siker reményével igényelhetnek hiteleket, ám a számlaellenőrzésben, a projekt monitoringjában, valamint szükség szerint a projektmenedzsmentben a bank a lehetőség szerint legrövidebbre fogja a pórázt. Sok esetben csak a velük együttműködő pályázatíró, projektmenedzser cég által kiadott bizonyítványt fogadják el, illetve kötelezhetik a vállalkozásokat a bank partnereivel való együttműködésre. Ez ugyanis megfelelő biztosítékot jelent a bank számára a tekintetben, hogy a megvalósítás a hazai és az európai uniós jogszabályoknak megfelelően zajlik, és így az egyes projekt-előrehaladási jelentések és elszámolások leadása után megérkező támogatási összegek fedezik majd a hitel törlesztőrészleteit.

A fent vázolt konstrukciókat többnyire kisebb, rosszabb adósminősítésű önkormányzatok, nonprofit szervezetek és kisvállalkozások veszik igénybe. Ezek a kedvezményezettek többnyire nem rendelkeznek megfelelő biztosítékkal, illetve kisvállalkozások esetében a rendelkezésre álló vagyontárgyaikat a támogatási szerződés megkötésekor a kötelezően felajánlandó biztosíték miatt a kifizető hatóság már megterhelte.

A számlaellenőrzéssel egybekötött hitelnyújtás lehetősége már a projekttervezési fázisban könnyebbséget jelenthet a szervezeteknek. A tőkével nem rendelkező kedvezményezettek a "feszített" cash-flow-jukban már számolhatnak ezzel a lehetőséggel, mert ezek a pénzügyi tervek a folyósítások csúszása miatt szinte minden esetben felborulnak.

A támogatási összeg 20 százalékának a finanszírozása - amely összeget a hatóság a végső elszámolásig visszatartja - gyakran megoldhatatlan feladat elé állítja a projektgazdákat a projektmegvalósítás végső szakaszában.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo