A pénz iránt azok érdeklődhetnek, akik az Új Magyarország Fejlesztési Terv és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program során szeretnék a hiányzó önerőt pótolni - áll a bank szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.
A tájékoztatás szerint az MFB 2007-2011-ig szóló új stratégiája már figyelembe vette a mikro-, kis- és középvállalkozásokkal foglalkozó kormányzati és szaktárca szintű, valamint uniós programok célkitűzéseit, és az általános gazdasági környezeti változásokat. Az Új Magyarország Vállalkozói Programban ennek megfelelően meghatározó szerepet kapnak az Új Magyarország Vállalkozásfejlesztési Hitelprogramon belüli prioritások:
- A Projektkiegészítő Hitelprogram az uniós és hazai pályázatok önrészéhez ad hitelt, ezzel segítve a pályázatok forrásainak elérhetőségét. Egy példán érzékeltetve: ha egy pályázó 20 millió forintos beruházást akar megvalósítani, amihez 7 millió forintos támogatást kap a Gazdaságfejlesztési Operatív programból, akkor a sajáterőt, 5 millió forintot önmagának kell biztosítani. A különbözetre viszont 8 millió forintos kedvezményes kamatozású, 15 éves lejáratú hitelt vehet fel a Vállalkozásfejlesztési Hitelprogramból.
- Az Új Magyarország Kisvállalkozói Hitelt a közeli hetekben vezeti be az MFB azzal a céllal, hogy gyorsan és egyszerűen lehessen legfeljebb ötvenmillió forintos fejlesztési hitelhez jutni. Első lépésben tízmilliárd forintos keretösszeggel indul a program, ami négy-ötszáz vállalkozás számára jelenthet versenyképességet javító forrást.
- 2007. decemberétől a vállalkozások számára az MFB lehetőséget biztosít, hogy a Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram keretében ne csak forint, hanem euró alapú hitelt is igénybe tudjanak venni négyezer eurótól tizenegymillió euróig.
- A Új Magyarország Forrás Áthidaló Tőkehitel lehetőséget ad arra, hogy minimálisan 5-7 éves türelmi idővel vegyenek fel hitelt amellyel részben pótolhatják a vállalkozások tőkehiányát és ezáltal jelentősen javíthatják versenyképességüket.
- Mikrohitel Plusz Program a jövőben is a Jeremie programok kiegészítője lesz.
A kkv-kat közvetetten is segítő egyéb új hitelek közül említést érdemel:
- A 2007. december végén induló, hatvanmilliárd forintos Új Magyarország Önkormányzati Kötvényfinanszírozási Program. Ez lehetővé teszi, hogy az európai uniós pályázatokhoz szükséges saját erő pótlását az önkormányzatok kötvénykibocsátással, alacsony kamat mellett tudják megvalósítani. Az Önkormányzati Hitelprogram és a Kötvényprogram együttesen olyan fejlesztési forrás-együttest jelent, ami biztosíthatja a vállalkozások helyi infrastruktúrájának és üzleti környezetének fejlődését.
Azoknak sem kell kétségbe esniük, akiknek nincs lehetőségük banki hitel felvételére, mivel a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség rájuk is gondolt.