Hat milliárd még rendelkezésre áll

Az AVOP célja a mezőgazdaság modernizációja, hatékonyabbá tétele mellett a vidéki infrastrukturális háttér javítása, a lakossági szolgáltatások fejlesztése. Az AVOP előirányzatainak elérésé érdekében mind nemzeti, mind uniós pénzek állnak rendelkezésre. A pályázati rendszer meglehetősen összetett, az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az AVOP prioritásai

1. Versenyképes alapanyag termelés megalapozása a mezőgazdaságban

1.1  Mezőgazdasági beruházások támogatása (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 40% az elismerhető költségek arányában, az AVOP-ból való részesedése 55,5%)

1.2  Fiatal gazdálkodók támogatása (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 40% az elismerhető költségek arányában, az AVOP-ból való részesedése 2,8%)

1.3  Halászat modernizációja (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 40% az elismerhető költségek arányában, az AVOP-ból való részesedése 1,5%)

1.4  Szakmai továbbképzés és átképzés támogatása (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 100% az elismerhető költségek arányában, csak nemzeti forrásból támogatott intézkedés)

1.5  Erdőgazdálkodás korszerűsítése (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 40% az elismerhető költségek arányában, csak nemzeti forrásból támogatott intézkedés)

A 1. prioritás részesedése az AVOP költségvetéséből 62,3%

2. Élelmiszer-feldolgozás modernizálása

A mezőgazdasági termékek feldolgozásának és értékesítésének fejlesztése (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 40% az elismerhető költségek arányában, az AVOP-ból való részesedése 15,7%)

3. Vidéki térségek fejlesztése

3.1  Mezőgazdasághoz kötődő infrastruktúra fejlesztése (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 70% az elismerhető költségek arányában, az AVOP-ból való részesedése 17,0%)

3.2  LEADER+  (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 80% az elismerhető költségek arányában, az AVOP-ból való részesedése 5,7%)

3.3  A vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítése (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 50% az elismerhető költségek arányában, csak nemzeti forrásból támogatott intézkedés)

3.4  Alapvető szolgáltatások a vidéki vállalkozók és a lakosság számára (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 60% az elismerhető költségek arányában, csak nemzeti forrásból támogatott intézkedés)

3.5  Falufejlesztés- és felújítás, a vidék tárgyi és szellemi örökségének védelme és megőrzése (vissza nem térítendő támogatás, a támogatás mértéke 70% az elismerhető költségek arányában, csak nemzeti forrásból támogatott intézkedés)

4. Technikai segítségnyújtás

A támogatás egyes elemeinek részletesebb feltételei megtalálhatók az Agrárágazat című szaklapban, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapján.

Rendelkezésre álló keret

#page#

Rendelkezésre álló keret

Az Európai Unió strukturális alapjai közül az AVOP keretében 2004 - 2006 időszakban 106 milliárd forint pályázható, melyből EU támogatás 78,8 milliárd forint és nemzeti finanszírozású 26,2 milliárd forint. Ennek az összegnek 85 százalékát pályázatokkal már lekötötték. A 106 milliárd forintos forrásra a gazdálkodók 160 milliárd forintnyi forrásigényt jelentettek be, azaz "túljegyezték" a lehetőségeket - áll a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) tájékoztatójában. Az idei évben mintegy 6,2 milliárd forintra, összesen hét jogcímen lehet majd pályázni.

Az FVM február 10-i bejelentése alapján, az AVOP első célkitűzése, a Versenyképes alapanyag termelés megalapozása a mezőgazdaságban valamint a 3. Vidéki térségek fejlesztése elnevezésű célkitűzés 3.2.21., 3.2.23. alintézkedései keretében rendelkezésre álló hároméves forrást teljes mértékben lekötötték, így ezekre  a továbbiakban nem lehet pályázni.

Változások a tavalyi évhez képest

Lényeges módosítások az AVOP estében nem történtek, a legnagyobb változást az új ÁFA törvény jelentette. Az áfát 2006. január elsejétől nem kell arányosítani, azt az erre jogosultak teljes mértékben visszaigényelhetik. A várólistán lévő pályázatokat is érinti az áfa csökkenés, így nem jelent jelentős forrást az így nyerhető összeg. Az áfa számításának új módszereiről a Nemzeti Fejlesztési Hivatal honlapjáról tájékozódhatunk.

Feloldották a Nemzeti Fejlesztési Terv "A vidék és a mezőgazdaság fejlesztéséért" részprogramja keretében meghirdetett egyes intézkedések 2005. augusztus 1-je óta hatályos felfüggesztését. A feloldás értelmében újra megnyíltak az alábbi pályázatok:

  • AVOP 1.1.5.  Öntözési beruházások támogatása
  • AVOP 1.1.6.  Meliorációs beruházások támogatása
  • AVOP 1.4.  Fiatal gazdálkodók induló támogatása
  • AVOP 1.5.  Szakmai továbbképzés és átképzés támogatása
  • AVOP 3.1.  Vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítése (Az AVOP 3.1.3. Idegenforgalom fejlesztése kivételével)
  • AVOP 3.2.1.  Mezőgazdasági vízkészlet-gazdálkodás
  • AVOP 3.2.3.  Földterület fejlesztés, melioráció

A pályázati kiírás részletesen olvasható a Földművelésügyi és Vidákfejlesztési Hivatal oldalán.

Jelenleg is pályázható

#page#

Jelenleg is pályázható

A már előbb is említett pályázatokon mellett hét területen lehet pályázni összesen mintegy 6,2 milliárd forintnyi értékben.

1.Az öntözési beruházások támogatására 776 millió forint áll rendelkezésre. A projektérték felső határa 90 millió forint és a program megvalósítási költségének 45 százaléka EU-támogatás.

2. A meliorációs beruházások megvalósításának segítésére 178 millió forint pályázati pénz fordítható

3.  A fiatal gazdálkodók indulásának támogatására mintegy 463-660 millió forint áll rendelkezésre.

4. A szakmai tovább- és átképzést 367 millió forinttal lehet támogatni.

5. A vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítésének segítésére összesen 2,2 milliárd forint áll rendelkezésre.

6.A mezőgazdasági vízkészlet-gazdálkodás korszerűsítésére 2,088 milliárd forint fordítható.

7.A földterület-fejlesztésre, meliorációs munkálatok segítésére 133 millió forint áll rendelkezésre.

További információ az FVM honlapján.

Az eddigi tapasztalatok

Az Egységes Monitoring Információs Rendszer (EMIR) kezeli az összes beérkezett pályázat adatát, nyomon követhetjük az eddigi nyertesek arányát, a felhasználásra megítélt összegeket. Az EMIR alapján az AVOP-nál  legtöbben, a pályázók több mint 60 százaléka az első prioritásra pályázott, míg a négyes prioritásra csupán 1,9 százalék.  A nyertes pályázatok aránya eléri az 50 százalékot.  Nagyon sok pályázót formai okok miatt zártak ki, így érdemes ezekre a tényezőkre még nagyobb hangsúlyt fektetni.

Tanácsok
Érdemes a pályázatírás előtt tájékozódni a feltételekről, ajánlott a pályázati kiírás részletes tanulmányozása is. Kovács Máté, a Pro Régió Regionális Fejlesztési Ügynökség projekt menedzsere azt javasolta, hogy szigorú bürokratikus szabályok miatt mindenképpen érdemes gyakorlattal rendelkező pályázatírót megbízni.
A pályázatírók felkeresése előtt nem árt, ha az adott beruházást megvalósító vállalkozó konkrét elképzelésekkel rendelkezik a projektjéről - és persze a kötelezően előírt önrészről sem szabad megfeledkezni. A pályázatíró cégek sokféle árazási konstrukcióval dolgoznak, így érdemes szétnézni a piacon. A pályázatíró cégek többsége ingyenesen ad tanácsot konkrét pályázati lehetőségekkel és azok kondícióival kapcsolatban.
Amennyiben tanácstalanok vagyunk egy-két konkrét kérdésben, érdemes ellátogatni az AVOP hivatalos honlapjára. Ezen az oldalon olyan kérdésekre kaphatunk választ, mint például: - Hány darab árajánlatot kell a pályázathoz csatolni?
- Igénybe lehet-e venni más forrásokat is (pl. Területfejlesztési támogatás) a beruházás során?
- Ha a pályázónak nincs mezőgazdasági végzettsége, hogyan kell igazolni az 5 év szakmai gyakorlatot?
- Családi gazdaság esetében az összes tag adóbevallását csatolni kell-e?

Hasonló jellegű kérdésekre kaphatunk választ a Nemzeti Fejlesztési Hivatal honlapján:
Keszthelyi Krisztián, az AVOP Pályázatkészítő Iroda ügyvezetője a Piac és Profit Online-nak úgy nyilatkozott, hogy az  elutasítások legfőbb oka, eddig az volt, a pályázó nem volt jogosult az adott tevékenységre pl. az árbevétel-szerkezete miatt. Az elutasítás a legnagyobb arányban a fiatal gazdálkodók induló támogatásához kapcsolódott, a pályázati előírások indokolatlanul szigorú megállapítása miatt a beérkezett pályázatok közel háromnegyedét nem fogadták el.

Változások 2007-2013

A 2004-2006. között keretösszeg szinte teljesen felhasználásra került, így a továbbiakban nagyobb hangsúly kerül a következő költségvetési időszakra. Keszthelyi Krisztián elmondta, hogy a változások jelentősek lesznek, egyrészt az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap átalakul, létrejön az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) és az Európai Mezőgazdasági Garancia Alap (EMGA). Az előbbi lesz a pályázatok szempontjából a fontos, mivel a most a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) és AVOP intézkedéseit az EMVA-ból fogják 2007-től egységesen finanszírozni. Az AVOP-ot és az NVT-t egy egységes rendszer a Nemzeti Agrár-vidékfejlesztési Terv (NAVP) váltja fel.

A NAVP kidolgozása folyamatban van, várhatóan április folyamán megtörténik a NAVP ex ante értékelése, melyet követően el lehet kezdeni a támogatási intézkedések kiírását. Előzetes ütemterv szerint 2006 októberében, novemberében írják ki a kapcsolódó pályázati kiírásokat, így 2007. elején már újra lehet pályázni.

Az új vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatban arra lehet számítani, hogy növekedni fog egyes területeken a támogatási kulcs, így például egy fiatal gazdálkodó esetében  a mezőgazdasági üzem korszerűsítésére az eddigi 45 százalékos támogatás 60%-ra emelkedik.

Összeállította: Koltai Vera

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo