A GOP keretében 2007 és 2013 között a hazai társfinanszírozással együtt mintegy 730 milliárd forint összegű fejlesztési forrás áll rendelkezésre. Ebből tavaly összesen 18 pályázati kiírás jelent meg 123,5 milliárd forint keretösszeggel, amely száz százalékban rendelkezésre állt a kkv-k számára.
A 18 konstrukcióra eddig 3187 vállalkozás nyújtotta be a mintegy 54 milliárd forint nagyságú fejlesztési elképzeléseit, amiből a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 1805 vállalkozást támogatott 36,9 milliárd forint összegben. A Gazdaságfejlesztési Operatív Program 2007 évben lezárult pályázatai - figyelembe véve a tavaly benyújtott pályázatok összesített adatait és az azokból levonható következtetéseket - idén is kiírásra kerülnek. (Kovács István Miklós, az NFÜelnökhelyettese szerint a pályázati rendszer sikeresen működik, melynek hatásait idén fogjuk elkezdeni érezni.)
Néhány pályázatról bővebben
A Strukturális Alapok által társfinanszírozott programok mellett nemzeti forrású programokat is meghirdettek az alábbi területeken:
- A hazai roma mikro-, kis-, és középvállalkozások piaci esélyeit és versenyképességét javító fejlesztések és beruházások
- A versenyképes vállalkozói tudás támogatása
- A kezdő vállalkozói aktivitás ösztönzésének támogatása
A hazai roma mikro-, kis-, és középvállalkozások piaci esélyeit és versenyképességét javító fejlesztések és beruházások támogatása (kódszám: KKC-2007-R)
A pályázati konstrukció célja a hazai roma mikro-, kis-, és középvállalkozások piaci esélyeit javító fejlesztések és beruházások támogatása, különös tekintettel az ingatlanfejlesztésekre, gépek, berendezések és haszongépjárművek beszerzésére, informatikai fejlesztésre, már működő vállalkozások tekintetében.
A tavaly már ötödik alkalommal meghirdetett pályázati konstrukciót jelentős érdeklődés fogadta a megcélzott vállalkozói körben, hiszen 258 pályázat érkezett összesen 998 millió forint támogatási igénnyel. A rendelkezésre álló 250 millió forint 61 pályázó támogatását tette lehetővé. A támogatásban részesült pályázókkal befejezéshez közeledik a szerződéskötés is, 2007 végéig 52 támogatási szerződés lépett hatályba.
A versenyképes vállalkozói tudás támogatása (kódszám: KKC-2007-V)
A pályázati konstrukció alapvető célja a vállalkozói kultúra fejlesztése és a vállalkozói szellem erősítése volt, mindezek által a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése és nemzetköziesedésének elősegítése.
Az idén első alkalommal meghirdetett konstrukció keretében pályázók (jellemzően gazdasági érdekképviseletek, kamarák, szakmai szövetségek, egyesületek, alapítványok, közhasznú társaságok, felsőfokú oktatási intézmények) hatvan-kilencven százalékos, minimum háromszázezer és maximum tízmillió forint támogatásban részesülhetnek. A pályázatok értékelése jelenleg is folyamatban van, döntés 2008. január végén várható.
A kezdő vállalkozói aktivitás ösztönzésének támogatása (kódszám: KKC-2007-K)
A pályázati konstrukció alapvető célja a vállalkozóvá válás, a kezdő vállalkozói aktivitás ösztönzése gazdasági, vállalkozói ismeretek, tananyag kifejlesztése, oktatása, tanácsadása révén; ezáltal a vállalkozói kultúra, a vállalkozói lét, imázs erősítése, és a versenyképes vállalkozói tudás, a legjobb gyakorlatok, PR és kommunikációs ismeretek fejlesztése.
A december közepén meghirdetésre került konstrukció keretében a támogatás céljának megfelelő oktatási, tanácsadási tevékenységet végző szervezetek (költségvetési szerv és intézménye, egyesület, kamara, alapítvány, közhasznú társaság) nyújthatnak be támogatási kérelmet februárban.
A támogatható tevékenységek köre:
- Vállalkozások indításához és működtetéséhez kapcsolódó tanácsadói tevékenység nyújtása,
- gazdasági vállalkozói ismeretek elméleti és gyakorlati tudás transzfer,
- tananyag, tréninganyag kidolgozása vagy már meglévő továbbfejlesztése oktatási célra,
- mentor program: már sikeresen működő vállalkozó és leendő vállalkozó közötti kapcsolat létrehozása és működtetése,
- vállalkozói lét mint társadalmi érték megjelenítése, imázsának építésére szolgáló PR és kommunikációs költségek.
A támogatásra ötszázmillió forint áll rendelkezésre, ami várhatóan negyven-hatvan pályázat támogatását teszi lehetővé. Egy pályázó hetven-nyolcvan százalékos, minimum hárommillió és maximum 35 millió forint támogatást nyerhet el. A pályázáshoz szükséges dokumentáció 2008. január 10-től olvasható és tölthető le a GKM - www.gkm.gov.hu - honlapjáról. (A pályázatok sikeréhez az IPOSZ szerint több információt kell az érintettekhez eljutattni, illetve ugyancsak szükséges a gazdaság kifehérítése.)