A klinikák és a régiós súlyponti kórházak korszerűsítésére, a sürgősségi betegellátás és a mentőszolgálat fejlesztésére, valamint az egészségügyben dolgozók képzésére ír ki több mint 90 milliárd forintos keretösszeggel európai uniós pályázatokat december 14-én a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.
Nem ezek lesznek az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) első egészségügyi témájú uniós pályázatai, hiszen október végén a kistérségi járóbeteg-szakellátás fejlesztésére jelentek meg már kiírások. Az ÚMFT keretében 2013-ig összesen több mint 480 milliárd forintot fordítanak az egészségügy korszerűsítésére.
Ebből az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére mintegy 311 milliárd forint uniós forrást fordíthatunk, míg egészségmegőrzésre és egészségügyi humánerőforrás-fejlesztésre majdnem 60 milliárd forint jut. E központi források mellett a regionális operatív programokból további csaknem 110 milliárd forint jut 2013-ig az egészségügyre.
Szükség van a fejlesztésekre
A magyar lakosság egészségi állapota a legrosszabbak közé tartozik Európában. Rövidebb ideig és egészségtelenebbül élünk az Európai Unió más tagállamainak polgárainál. Jelentősek az országon belül is a különbségek az egészséges életre való esélyben, hiszen a társadalmi, gazdasági és területi egyenlőtlenségek e téren is megmutatkoznak. (A magyar egészségügy gyógyászati eredményei nemzetközi összehasonlításban állták és állják a versenyt, a probléma a finanszírozás és az infrastruktúra.)
Különösen igaz ez a sürgősségi betegellátásra - márpedig itt közvetlenül életek múlnak azon, hogy idejében megkapja-e valaki a szakszerű és korszerű segítséget. Az országban 37 kórházi sürgősségi betegellátó osztály működik a szükséges hatvan helyett, és mindössze 35 kistérségben van mentőszolgálat, pedig 57-re lenne szükség.
A koraszülöttek és a súlyos állapotba került csecsemők, gyermekek ellátását pedig nehezíti, hogy még a nagyobb kórházakban sem korszerű ez az infrastruktúra. A kórházak, klinikák nagy része pedig - mind műszakilag, felszereltségüket tekintve, mind pedig építészetileg - felújításra szorul. (A páciensek ma már fogyasztóként jelennek meg, ugyanakkor igényeik megfelelő kielégítésének hátterét az orvosok nem érzik biztosítottnak)