A fejlesztéssel érintett 11 nyíregyházi városrész és 17 bokortanya összesen 215 utcájában élő 8.324 ingatlantulajdonos egyenként 126 ezer forint saját forrást ad a beruházáshoz - mondta a helyhatósági tisztségviselő, projektvezető.
A lakosság több mint 70 százaléka még a múlt évben belépett egy, az anyagi szerepvállalásra lehetőséget teremtő közmű-társulatba, s azóta a költségek negyedét már ki is fizették. Előtakarékossági forma keretében 2011. végéig törleszti a többség az egyéni beruházási hozzájárulást, míg a többiek egy összegben fizették, vagy fizetik ki az összeget.
A lakossági finanszírozást a nyíregyházi önkormányzat és a szolgáltatást végző helyi cég mintegy 2 milliárd forinttal egészíti ki, míg az Európai Unió 12 milliárd forint támogatást ad a beruházás megvalósításához. Mikó Dániel tájékoztatása szerint az építési tendereztetési eljárást novemberben indítják, s annak zárása után, a jövő áprilisban kezdődik a csatorna-hálózat kialakítása.
Összesen 207 kilométer vezeték épül 100 szennyvíz-átemelővel. Továbbá korszerűsítenek és bővítenek egy meglévő tisztító-telepet, s a nagyobb kapacitás lehetővé teszi a Nyíregyházával szomszédos Kálmánháza, Kótaj és Nyírpazony szennyvizének fogadását. Kialakítanak egy komposztáló telepet, és természetesen helyreállítják a csatorna-hálózat építése miatt megbontott utakat, járdákat is.
Az építési munkálatokat 2010. júliusára fejezik be, s azt követően indul az egy éves próbaüzem, majd 2011. júliusa és decembere között zárják le a projektet. A beruházással 96 százalékos lesz a csatornázottság Nyíregyházán, s lényegében már csak azokon a külterületi, gyéren lakott városrészeken nem lesz szennyvíz-vezeték, ahol kiépítése és fenntartása gazdaságtalan lenne.